Mistrzostwo Polski

Puchar Polski

Superpuchar

Charakterystyka zespołu:

Choć potencjał kadrowy Arki na kolana nie rzuca, już za czasów Leszka Ojrzyńskiego można było zauważyć, że przy odpowiedniej dyscyplinie można z niego wyciągnąć przyzwoite rezultaty. Zadaniem Zbigniewa Smółki jest nie tylko ich powtórzenie, ale też nadanie grze gdynian bardziej przystępnego oblicza.

Zwróć uwagę na:

– Arka słynęła do tej pory raczej z głębokiej defensywy i szybkich prób wyprowadzenia akcji. Zbigniew Smółka nie zamierza rezygnować z tego drugiego, jednakże sytuacyjnie pojawia się także nawet wysoki pressing.

– Gdynianie póki co mają kłopoty z wyczuciem odpowiedniego momentu do założenia pułapki pressingowej, co powoduje, że przy sprawnym wyprowadzaniu ataku łatwo stworzyć sobie sporo miejsca.

– Dobrze funkcjonuje dostarczanie piłki w strefy bezpośredniego zagrożenia. Piłkarze Arki dynamicznie po zagraniu piłki starają się przenosić większą liczbę graczy w miejsce podania i w dowolny sposób wykończyć akcję, by nie ryzykować kontrataku.

– Podopieczni Zbigniewa Smółki trzymają bliskie odległości podczas pressingu, momentami jednakże za bardzo skupiają się na piłce, przez co nie są w stanie zapewnić odpowiedniej szerokości ustawienia. W wypadku szybkiego przeniesienia akcji na przeciwległą półprzestrzeń, mogą oni nie nadążyć z przesunięciem obrony.

– Przy wyprowadzaniu ataków Arka dysponuje graczami sprawnie operującymi piłką i zdolnymi do wciągnięcia nieco zawodników rywala na własną połowę. Dzięki temu zagrania otwierające na połowę rywala są bardziej precyzyjne i używane w sytuacjach mniejszej przewagi rywala.

Zbigniew Smółka – charakterystyka trenera:

Przejęcie szatni w Arce musiało w tej rundzie przebiegać w wyjątkowo łagodny sposób. Zbigniew Smółka, podobnie jak jego poprzednik na trenerskiej ławce, stara się kłaść duży nacisk na motywowanie swoich podopiecznych i przelanie na nich swojego nastawionego na cel charakteru. Dodatkowo jednak szczegółowo doprecyzowuje swoją wizję gry, przedstawiając ją piłkarzom. Nowy szkoleniowiec Arki stawia spore wymagania, chcąc by piłkarze przez cały czas byli przygotowani do gry na najwyższym poziomie i nie boi się zrezygnować z gwiazd, kiedy te zawodzą.

Smółka jest zwolennikiem jak największej intensywności w grze, stara się nastawiać drużynę aktywnie, unikając niskiej i głębokiej defensywy, szukając prób odbioru dalej od bramki. W Arce podejście, które zachęcało graczy do aktywnego odbioru i agresywnej gry sprawdzało się dobrze, jednakże na krótką metę. Podobnie zresztą wyglądała dotychczasowa praca trenera Smółki, który mało gdzie zagrzał miejsce na dłużej. Być może w gdyńskiej przystani zmieni trochę metody, co pozwoli mu na dłuższy angaż.

fot. materiały prasowe FKS Stal Mielec

Charakterystyka wybranych zawodników:

Pāvels Šteinbors

Pāvels Šteinbors

bramkarz

Błyszczy przede wszystkim na linii bramkowej, choć w ostatnim czasie zaczął podejmować i odważniejsze decyzje. Świetny instynkt i błyskawiczny refleks.

Frederik Helstrup

Frederik Helstrup

obrońca

Trudny do minięcia, dobrze zbudowany i pewnie stojący na nogach. Przy wyprowadzaniu piłki sporo spokoju, jednak nie trudzi się bardziej kreatywnymi próbami rozegrania.

Luka Marić

Luka Marić

obrońca

Efektywny w odbiorze, radzi sobie w bezpośrednich starciach. Rzadko przy wyprowadzaniu ataku przekracza własną połowę boiska, nawet przy głęboko grającym rywalu.

Damian Zbozień

Damian Zbozień

obrońca

Bardzo duża aktywność w grze, często widoczny w sprintach między jednym polem karnym a drugim. Potrafi wrzucić piłkę w pole karne na pełnym biegu.

Michał Janota

Michał Janota

pomocnik

Sporo ryzykuje przy wyprowadzaniu akcji, ale dzięki temu napędza działania swojego zespołu. Tym bardziej, że pozostaje aktywny w odbiorze i w razie błędu stara się go natychmiast naprawić.

Goran Cvijanović

Goran Cvijanović

pomocnik

Skuteczny zwłaszcza w kontrach, kiedy to potrafi błyskawicznie wykorzystać dostępną przestrzeń. Dość kreatywny przy podaniach, ale też nie spowalnia go piłka przy nodze.

Luka Zarandia

Luka Zarandia

pomocnik

Niezależnie od flanki na której występuje, stara się uciekać od linii bocznej i szukać szybkich kombinacji z partnerami, albo samodzielnie stworzyć zagrożenie. Dobry drybler.

Aleksandyr Kolew

Aleksandyr Kolew

napastnik

Wieża w ataku Arki, choć jak na warunki fizyczne zaskakująco dynamiczny. Spora też pracowitość w strefach oddalonych od pola karnego przeciwnika.

W wersji papierowej Przewodnika Kibica, która będzie dostępna po zamknięciu okna transferowego, oprócz pełnych kadr drużyn, ciekawych tekstów i analiz, dużej liczby statystyk, raportu transferowego, znajdziesz m.in. opisy wszystkich zawodników, trenera, a także gwiazd zespołów oraz piłkarzy niedocenianych.

UWAGA! Do 12 sierpnia magazyn kupisz w promocyjnej cenie.

Konfrontacja wrażeń i wspomnień z danymi, czyli audyt reprezentacji

Na tle bardzo słabego występu Polski na rosyjskim mundialu, turniej sprzed dwóch lat wygląda na bardzo udany. Ale czy pamięć nie płata nam figli? Nie ma lepszej metody żeby zweryfikować wspomnienia niż sprawdzić i porównać liczby. Już na samym początku...