Mistrzostwo Polski

Puchar Polski

Superpuchar

Charakterystyka zespołu:

W najbliższym sezonie Cracovia ma walczyć o najwyższe cele. Z pewnością gotowy jest plan – przekonamy się, czy gotowi są też wykonawcy.

Zwróć uwagę na:

– Po stracie Krzysztofa Piątka pozostaje otwartą kwestią, kto wywalczy sobie pozycję podstawowego napastnika – na razie najbliżej tego celu jest wysoki Hiszpan, Gerard Oliva.

– Niewykluczone, że za wzmocnienie słabo spisujących się skrzydeł będzie odpowiadać Javi Hernández, który zostanie tam przesunięty po powrocie Marcina Budzińskiego, przeznaczonego na pozycję ofensywnego pomocnika. Kolejne szanse powinien też dostać Chorwat Čulina.

– Po udanym zeszłym sezonie partnerem Čovilo w środku pola będzie najpewniej Milan Dimun, ale pomimo transferów wychodzących konkurencja będzie mocna – do gry powinien powrócić Damian Dąbrowski, przyszedł również Jakub Serafin.

– Choć ciągle można mieć wątpliwości co do jakości defensorów Cracovii, kolejny sezon w podobnym zestawieniu (i ustawieniu) powinien owocować lepszą grą w obronie. Jeśli tak się nie stanie, z pewnością pojawi się krytyka wobec Michała Probierza, zwłaszcza w obliczu jego preferencji i przedsezonowych zapowiedzi.

– Grająca reaktywnie Cracovia faktycznie może tym razem wziąć udział co najmniej w grze o górną ósemkę, ale nawet dobrze grający zespół potrzebuje skutecznego napastnika (lub w przypadku jego braku skuteczności kogoś innego). W składzie Cracovii brak oczywistych kandydatów, ale niewykluczone są dalsze wzmocnienia ofensywy.

Michał Probierz – charakterystyka trenera:

Po fatalnej jesieni i całkiem dobrej wiośnie pozycja trenera Probierza jest dość stabilna. Nietrudno zauważyć, że kształtuje on Cracovię na własną modłę, choć krytycy zauważają, że rzadziej stawia na polską młodzież niż wynikałoby to z jego filozofii. Należy jednak pamiętać, że trener klubu ligowego gra przede wszystkim o wynik – i tak też podchodzi do tego Probierz. Jego zespoły często grają reaktywnie, czasem cynicznie, zwykle chcą korzystać z błędów przeciwnika i stosować proste środki w osiągnięciu celu. Dysponując takimi, a nie innymi zawodnikami trener postawił na grę z kontrataku i stałe fragmenty gry – po czasie zaczęło to przynosić skutek. Kolejny sezon powinien owocować dalszym rozwojem, ale nie należy się spodziewać zmiany stylu. Można natomiast liczyć, że zostanie wykreowany kolejny obiecujący ligowiec. Jeśli liderzy zespołu nie zawiodą Probierza, powinien mieć wystarczająco dużo przestrzeni, by zadbać o minuty dla młodszych zawodników.

fot. Marcin Łagowski

Charakterystyka wybranych zawodników:

Michał Helik

Michał Helik

obrońca

Najlepszy obrońca w zespole, choć ciągle popełnia za dużo błędów. Niemniej przoduje w statystykach defensywnych, a co zepsuje z tyłu, to naprawi z przodu – w zeszłym sezonie tylko Krzysztof Piątek był lepszy od niego w klubowej klasyfikacji kanadyjskiej.

Michal Sipľak

Michal Sipľak

obrońca

Lewonożny stoper lub lewy obrońca, niezły w defensywie i coraz lepszy w poczynaniach ofensywnych. Może nie imponuje dynamiką, ale gra dość elegancko i dokładnie.

Miroslav Čovilo

Miroslav Čovilo

pomocnik

W kolejnym z rzędu sezonie pokazywał swoją świetną grę w powietrzu i umiejętny odbiór piłki. Bardzo pewny w pojedynkach defensywnych, nieoceniony podczas stałych fragmentów gry.

Milan Dimun

Milan Dimun

pomocnik

Słowak zaliczył przełomowy sezon (po części dzięki kontuzji Dąbrowskiego), w którym nie tylko zdobył zaufanie trenera i pokazał umiejętną grę w defensywie, ale zdobył też pierwsze bramki dla Cracovii.

Elady

Elady

pomocnik

Lewoskrzydłowy, ustawiany również w ataku. Chętnie i umiejętnie drybluje, potrafi też tworzyć sytuacje kolegom, a jak na zawodnika ofensywnego imponuje również liczbą udanych odbiorów – dla grającej głównie z kontrataku Cracovii może to być istotna zaleta.

Javi Hernández

Javi Hernández

pomocnik

Najbardziej kreatywny zawodnik Cracovii, najczęściej gra jako ofensywny pomocnik lub skrzydłowy. Chętnie wchodzi w pojedynki na ziemi i sporo z nich wygrywa. Bardzo lubi holować piłkę, w związku z czym w zeszłym sezonie był najczęściej faulowanym piłkarzem ligi.

Gerard Oliva

Gerard Oliva

napastnik

Wysoki środkowy napastnik z Hiszpanii o niezłej technice, którego zadaniem będzie utrzymywać piłkę z przodu, pozwalając na wyjście z kontratakiem. Jeśli przystosuje się do siłowej gry w Polsce, nie powinien mieć problemu z miejscem w składzie – pytanie, jak będzie wyglądać jego skuteczność.

Filip Piszczek

Filip Piszczek

napastnik

W słabym zespole beniaminka pokazał się z całkiem dobrej strony – dobrze wychodził na pozycje, czasem wygrywał pojedynki główkowe. Przede wszystkim jednak bez ustanku biegał i ciągle faulował. W pressingu na pewno będzie przydatny, nie wiadomo jednak, jak będzie ze strzelaniem goli.

W wersji papierowej Przewodnika Kibica, która będzie dostępna po zamknięciu okna transferowego, oprócz pełnych kadr drużyn, ciekawych tekstów i analiz, dużej liczby statystyk, raportu transferowego, znajdziesz m.in. opisy wszystkich zawodników, trenera, a także gwiazd zespołów oraz piłkarzy niedocenianych.

UWAGA! Do 12 sierpnia magazyn kupisz w promocyjnej cenie.

Konfrontacja wrażeń i wspomnień z danymi, czyli audyt reprezentacji

Na tle bardzo słabego występu Polski na rosyjskim mundialu, turniej sprzed dwóch lat wygląda na bardzo udany. Ale czy pamięć nie płata nam figli? Nie ma lepszej metody żeby zweryfikować wspomnienia niż sprawdzić i porównać liczby. Już na samym początku...