
Mistrzostwo Polski
Puchar Polski
Superpuchar
Charakterystyka zespołu:
Po najlepszym od 24 lat sezonie, drużyna musiała przejść małą rewolucję. Zespół kapitalnie wszedł w poprzedni sezon, grając niemal identycznym składem, jak w końcówce sezonu 2016/17 1. Ligi. Ekipa Brosza pokazywała dobrą organizację i bardzo wysoki poziom intensywności w grze. Główne pytanie przed rozpoczęciem nowego sezonu brzmi: czy nowe nabytki będą w stanie szybko wkomponować się w pomysł na grę? Jak pokazały sparingi i początki przygody w europejskich pucharach, sama idea na pewno się nie zmieni.
Zwróć uwagę na:
– W meczach sparingowych, oraz w pierwszym spotkaniu z Zarią Balti, drużyna prezentowała to samo ustawienie i bardzo podobny pomysł na grę, jak w poprzednim sezonie. W obecnych rozgrywkach, szczególnie w kontekście transferów wychodzących z klubu oraz długiej kontuzji Łukasza Wolsztyńskiego, to konsekwencja i dyscyplina taktyczna powinny być głównymi atutami Górnika.
– Problemem przy zmianach zachodzących w Górniku są nie tyle nazwiska odchodzących, ale i pełnione przez nich role. Sam Brosz przyznawał w rozmowie z RMF: „Musimy sobie zdawać sprawę, że mówimy o bokach pomocy. O dwóch reprezentantach kraju. Zastąpienie ich nie będzie łatwe. Kurzi i Kondżi nadawali ton nie tylko naszemu zespołowi, ale też całej Ekstraklasie. Nie da się ich zastąpić od razu, potrzeba czasu, ale jak pokazuje przykład Rafała Kurzawy, w piłce potrzeba czasu.”
– Odeszła dwójka najbardziej kreatywnych zawodników, a zarazem świetnych wykonawców SFG, oraz dwóch ważnych obrońców. Jeden dający dużo spokoju w grze defensywnej, oraz drugi, kluczowy przy ofensywnych stałych fragmentach. Dodatkowo Łukasz Wolsztyński był nieoceniony w zakładaniu pressingu i grze opierającej się na szybkim przejściu do ataku.
– Znakiem zapytania jest też, jak wkomponuje się do gry drużyny Jesús Jiménez. Pomimo bycia skutecznym napastnikiem (12 bramek w poprzednim sezonie), preferuje inny styl gry. Bramki zdobywał po akcjach, w których mógł swobodnie poruszać się między liniami, a później zamknąć dośrodkowanie na długim słupku. Był groźny również, gdy mógł zejść z lewego skrzydła i uderzyć prawą nogą. Nie prezentował raczej agresywnej gry bez piłki czy ciągłych ruchów za linię rywala.
– Górnik Zabrze gra w ustawieniu 1-4-4-2. W obronie ustawienie jest bardzo wąskie, za to spore są odległości między liniami, gdyż drużyna stale szuka podejścia do pressingu lub agresywnego zepchnięcia rywala do linii bocznej. W ataku drużyna szuka szybkich kombinacji pozwalających na zdobywanie przestrzeni lub wprowadzenie piłki bokiem i szukanie dośrodkowania.
Marcin Brosz – charakterystyka trenera:
Sukces Górnika pozwolił nie tylko wypromować zawodników, ale pozwolił też na nowo określić się Marcinowi Broszowi. O ile nie jest to trener, który stawiał na głowie swój pomysł, lub starał się kogoś na siłę naśladować, ale wynik jaki osiągnęła w ostatnim czasie jego drużyna i wyłącznie pozytywny odbiór jego pracy zdają się mieć silny wpływ na samego trenera. Wyklarował się preferowany styl gry, sposób komunikacji z mediami, a także promowania młodych zawodników. To wszystko sprawia, że gdziekolwiek by nie zajrzeć i jakiegokolwiek wywiadu z trenerem by nie przeczytać, przekaz wszędzie jest przewidywalny i przejrzysty.
Pytany o transfery, które zmuszą do przebudowy drużyny, nie okazywał obaw, a wiarę w przyjęty model, gdzie promowani są młodzi zawodnicy z okolicy, wyróżniający się piłkarze z niższych lig, oraz okazjonalne transfery z zagranicy. To co powiedział jednak, w równym stopniu, co wspomnianych zawodników, dotyczy i samego trenera; „Pewne jest to, że Górnik jest obecnie bardzo dobrym miejscem, aby się rozwijać, i pokazuje, że aby osiągać sukcesy wcale nie trzeba stąd odchodzić.”
Charakterystyka wybranych zawodników:

Michał Koj
obrońca
Pewny punkt drużyny w zeszłym sezonie. Przy obecnej sytuacji może zagrać zarówno jako lewy, jak i środkowy obrońca. Wzrośnie też jego znaczenie przy ofensywnych stałych fragmentach gry.

Dani Suárez
obrońca
Spośród środkowych obrońców Górnika w zeszłym sezonie, to on miał najlepsze wskaźniki gry defensywnej i był tym organizującym grę obronną.

Szymon Żurkowski
Pomocnik
Płuca drużyny, dzięki którym Górnik mógł prezentować tak intensywny styl gry. Dodatkowo dobra kontrola nad piłką i dynamika pozwalały mu wygrywać mnóstwo pojedynków.

Szymon Matuszek
pomocnik
Bardziej odpowiedzialny i skuteczniejszy w odbiorze, niż Żurkowski, jednak mniej kreatywny z piłką. Swoją rolę jednak wykonywał perfekcyjnie.

Daniel Smuga
pomocnik
Może grać jako podwieszony napastnik lub skrzydłowy. Stara się być aktywnym na całej szerokości boiska. Szuka okazji do strzału, zarówno w tłoku, jak i z dystansu. Jest też dobrym wykonawcą stałych fragmentów gry.

Adam Ryczkowski
pomocnik
Być może najlepszy młodzieżowiec w poprzednim sezonie 1. Ligi. W charakterystyce przypomina Kądziora. Woli zacząć akcję szeroko i zejść z piłką do środka, by dograć lub uderzyć.

Jesús Jiménez
napastnik
Inny typ napastnika, niż Angulo czy Łukasz Wolsztyński. Woli zejść po piłkę i zamknąć dośrodkowanie, niż starać się wyprzedzać obrońcę. Wcześniej nie wymagano też od niego agresywnego pressingu.

Igor Angulo
napastnik
Napastnik świetnie rozumiejący się z pomocnikami Górnika. Fantastycznie czyta moment, by zaatakować przestrzeń. Być może najlepszy zawodnik w lidze, jeśli chodzi o wykończenie sytuacji sam na sam.

W wersji papierowej Przewodnika Kibica, która będzie dostępna po zamknięciu okna transferowego, oprócz pełnych kadr drużyn, ciekawych tekstów i analiz, dużej liczby statystyk, raportu transferowego, znajdziesz m.in. opisy wszystkich zawodników, trenera, a także gwiazd zespołów oraz piłkarzy niedocenianych.
Uwaga! Do 12 sierpnia magazyn kupisz w promocyjnej cenie.