Mistrzostwo Polski

Puchar Polski

Superpuchar

Charakterystyka zespołu:

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, a póki co w Białymstoku pozostali wszyscy najważniejsi gracze. Jeśli ten stan się utrzyma, strefa medalowa to powinien być cel Jagiellonii w tym sezonie.

Zwróć uwagę na:

– Trener Mamrot zmienił styl Jagiellonii i wprowadził więcej gry krótkimi podaniami, ale statystyki wskazują, że zespół gra elastycznie – chętnie korzysta z kontrataków, zwłaszcza po próbach wysokiego pressingu.

– Uzupełnienia linii pomocy powinny ułatwić szlifowanie filozofii gry trenera, o ile nie nastąpią zbyt duże ubytki. Nie jest jednak pewne, jak będą spisywać się napastnicy, którzy nie grzeszyli skutecznością w zeszłym sezonie.

– Najistotniejszymi ogniwami zespołu pozostają Romanczuk i Novikovas; pierwszy jest królem pojedynków, drugi jest niedościgniony w dryblingach i kluczowych podaniach.

– Być może w Jagiellonii nie ma oczywistych gwiazd, ale w tej chwili zespół posiada mocną ławkę: Klemenz, Wójcicki, Wlazło, Lazarević, Świderski, Sheridan – każdy z nich może być wartościowym zmiennikiem, a niektórzy udowodnili to już w poprzednim sezonie.

– Jeśli trenerowi Mamrotowi uda się jeszcze poprawić reakcję zespołu na stratę piłki i wydobędzie jak najwięcej z potencjału napastników, Jagiellonia znowu będzie się liczyć w walce o tytuł.

Ireneusz Mamrot – charakterystyka trenera:

Pierwszy sezon trenera można uznać za sukces – mając niezłych, ale nie wybitnych zawodników zakończył go na drugim miejscu w tabeli. Teraz może być znacznie trudniej, zwłaszcza jeśli nastąpią kolejne transfery z klubu. Póki co Ireneusz Mamrot może jednak z optymizmem oczekiwać na rozpoczęcie rozgrywek.

Trener wykazywał się dużym wyczuciem w prowadzeniu zespołu – miał swoją podstawową jedenastkę, ale nie stronił od rotacji czy dawania szans teoretycznie słabszym zawodnikom. Być może czasem zabrakło lepszej reakcji na wydarzenia boiskowe. Zmagał się też z dwoma podstawowymi problemami: błędami w obronie i nieskutecznością napastników, których jednak nie da się łatwo wyeliminować dyscypliną taktyczną. Z kolei styl zespołu jest na pewno atrakcyjniejszy niż u poprzednika, a szybkie wymiany podań i wysoki pressing z pamiętnego meczu z Legią zostaną zapamiętane na długo.

fot. Mariusz Piotrowski / Biuro Prasowe Jagiellonii Białystok

Charakterystyka wybranych zawodników:

Marián Kelemen

Marián Kelemen

bramkarz

Pomimo upływu lat wystarczająco dobry dla wicemistrza Polski. Świetny na linii, słabszy na przedpolu – kilka punktów na pewno uratuje, ale do mistrzostwa chyba byłby potrzebny ktoś lepiej dopasowany do potrzeb zespołu.

Ivan Runje

Ivan Runje

obrońca

Dość dynamiczny środkowy obrońca, który świetnie czyta grę i dobrze się ustawia. Przyzwoicie operuje też krótkim podaniem, ale miewa momenty zaćmienia, w których przepuszcza proste podania.

Przemysław Frankowski

Przemysław Frankowski

pomocnik

W zeszłym sezonie prawy pomocnik był kluczowym ogniwem Jagiellonii – jego szybkość jest nieodzowna w kontratakach, a choć brakuje mu wizji gry, to na swojej pozycji był najlepszy w liczbie podań kluczowych.

Mateusz Machaj

Mateusz Machaj

pomocnik

Ofensywny pomocnik albo napastnik, który jednak zdecydowanie lepiej czuje się na linii pola karnego niż w tłoku pola bramkowego. Dobrze wykonuje stałe fragmenty gry, dysponuje też niezłym uderzeniem z dystansu. Preferuje raczej atakowanie w drugie tempo, chętnie operuje też w półprzestrzeniach, skąd próbuje dogrywać piłki.

Arvydas Novikovas

Arvydas Novikovas

pomocnik

Ofensywny pomocnik, który jednak głównie gra na prawym skrzydle, co pozwala mu ścinać do środka i szukać strzałów lub prostopadłych podań. Główny kreator w Jagiellonii, w zeszłym sezonie nie miał równych sobie w lidze pod względem kluczowych podań.

Martin Pospíšil

Martin Pospíšil

pomocnik

Mobilny ofensywny pomocnik. Chętnie uczestniczy w kombinacjach, stara się też dużo pracować w obronie. Brakuje mu nieco skuteczności pod bramką przeciwnika, ale potrafi znakomicie wypracować pozycję zarówno sobie, jak i kolegom.

Taras Romanczuk

Taras Romanczuk

pomocnik

Bezwzględnie najlepszy w pojedynkach w całej lidze. Defensywny pomocnik jest kluczowym elementem defensywy Jagiellonii, ale bierze też istotny udział w budowaniu ataków, schodząc do skrzydeł i oferując opcję zagrania. Od czasu do czasu atakuje w drugie tempo, zwłaszcza gdy jest szansa na dośrodkowanie górą.

Roman Bezjak

Roman Bezjak

napastnik

Szybki i pracowity napastnik, dobrze wychodzi do prostopadłych podań, lubi zejść do skrzydła, żeby tam otrzymać podanie. Brakuje mu jednak umiejętności, by regularnie robić różnicę w polu karnym.

W wersji papierowej Przewodnika Kibica, która będzie dostępna po zamknięciu okna transferowego, oprócz pełnych kadr drużyn, ciekawych tekstów i analiz, dużej liczby statystyk, raportu transferowego, znajdziesz m.in. opisy wszystkich zawodników, trenera, a także gwiazd zespołów oraz piłkarzy niedocenianych.

UWAGA! Do 12 sierpnia magazyn kupisz w promocyjnej cenie.

Konfrontacja wrażeń i wspomnień z danymi, czyli audyt reprezentacji

Na tle bardzo słabego występu Polski na rosyjskim mundialu, turniej sprzed dwóch lat wygląda na bardzo udany. Ale czy pamięć nie płata nam figli? Nie ma lepszej metody żeby zweryfikować wspomnienia niż sprawdzić i porównać liczby. Już na samym początku...