
Mistrzostwo Polski
Puchar Polski
Superpuchar
Charakterystyka zespołu:
Apetyt rośnie w miarę jedzenia, a póki co w Białymstoku pozostali wszyscy najważniejsi gracze. Jeśli ten stan się utrzyma, strefa medalowa to powinien być cel Jagiellonii w tym sezonie.
Zwróć uwagę na:
– Trener Mamrot zmienił styl Jagiellonii i wprowadził więcej gry krótkimi podaniami, ale statystyki wskazują, że zespół gra elastycznie – chętnie korzysta z kontrataków, zwłaszcza po próbach wysokiego pressingu.
– Uzupełnienia linii pomocy powinny ułatwić szlifowanie filozofii gry trenera, o ile nie nastąpią zbyt duże ubytki. Nie jest jednak pewne, jak będą spisywać się napastnicy, którzy nie grzeszyli skutecznością w zeszłym sezonie.
– Najistotniejszymi ogniwami zespołu pozostają Romanczuk i Novikovas; pierwszy jest królem pojedynków, drugi jest niedościgniony w dryblingach i kluczowych podaniach.
– Być może w Jagiellonii nie ma oczywistych gwiazd, ale w tej chwili zespół posiada mocną ławkę: Klemenz, Wójcicki, Wlazło, Lazarević, Świderski, Sheridan – każdy z nich może być wartościowym zmiennikiem, a niektórzy udowodnili to już w poprzednim sezonie.
– Jeśli trenerowi Mamrotowi uda się jeszcze poprawić reakcję zespołu na stratę piłki i wydobędzie jak najwięcej z potencjału napastników, Jagiellonia znowu będzie się liczyć w walce o tytuł.
Ireneusz Mamrot – charakterystyka trenera:
Pierwszy sezon trenera można uznać za sukces – mając niezłych, ale nie wybitnych zawodników zakończył go na drugim miejscu w tabeli. Teraz może być znacznie trudniej, zwłaszcza jeśli nastąpią kolejne transfery z klubu. Póki co Ireneusz Mamrot może jednak z optymizmem oczekiwać na rozpoczęcie rozgrywek.
Trener wykazywał się dużym wyczuciem w prowadzeniu zespołu – miał swoją podstawową jedenastkę, ale nie stronił od rotacji czy dawania szans teoretycznie słabszym zawodnikom. Być może czasem zabrakło lepszej reakcji na wydarzenia boiskowe. Zmagał się też z dwoma podstawowymi problemami: błędami w obronie i nieskutecznością napastników, których jednak nie da się łatwo wyeliminować dyscypliną taktyczną. Z kolei styl zespołu jest na pewno atrakcyjniejszy niż u poprzednika, a szybkie wymiany podań i wysoki pressing z pamiętnego meczu z Legią zostaną zapamiętane na długo.
Charakterystyka wybranych zawodników:

Marián Kelemen
bramkarz
Pomimo upływu lat wystarczająco dobry dla wicemistrza Polski. Świetny na linii, słabszy na przedpolu – kilka punktów na pewno uratuje, ale do mistrzostwa chyba byłby potrzebny ktoś lepiej dopasowany do potrzeb zespołu.

Ivan Runje
obrońca
Dość dynamiczny środkowy obrońca, który świetnie czyta grę i dobrze się ustawia. Przyzwoicie operuje też krótkim podaniem, ale miewa momenty zaćmienia, w których przepuszcza proste podania.

Przemysław Frankowski
pomocnik
W zeszłym sezonie prawy pomocnik był kluczowym ogniwem Jagiellonii – jego szybkość jest nieodzowna w kontratakach, a choć brakuje mu wizji gry, to na swojej pozycji był najlepszy w liczbie podań kluczowych.

Mateusz Machaj
pomocnik
Ofensywny pomocnik albo napastnik, który jednak zdecydowanie lepiej czuje się na linii pola karnego niż w tłoku pola bramkowego. Dobrze wykonuje stałe fragmenty gry, dysponuje też niezłym uderzeniem z dystansu. Preferuje raczej atakowanie w drugie tempo, chętnie operuje też w półprzestrzeniach, skąd próbuje dogrywać piłki.

Arvydas Novikovas
pomocnik
Ofensywny pomocnik, który jednak głównie gra na prawym skrzydle, co pozwala mu ścinać do środka i szukać strzałów lub prostopadłych podań. Główny kreator w Jagiellonii, w zeszłym sezonie nie miał równych sobie w lidze pod względem kluczowych podań.

Martin Pospíšil
pomocnik
Mobilny ofensywny pomocnik. Chętnie uczestniczy w kombinacjach, stara się też dużo pracować w obronie. Brakuje mu nieco skuteczności pod bramką przeciwnika, ale potrafi znakomicie wypracować pozycję zarówno sobie, jak i kolegom.

Taras Romanczuk
pomocnik
Bezwzględnie najlepszy w pojedynkach w całej lidze. Defensywny pomocnik jest kluczowym elementem defensywy Jagiellonii, ale bierze też istotny udział w budowaniu ataków, schodząc do skrzydeł i oferując opcję zagrania. Od czasu do czasu atakuje w drugie tempo, zwłaszcza gdy jest szansa na dośrodkowanie górą.

Roman Bezjak
napastnik
Szybki i pracowity napastnik, dobrze wychodzi do prostopadłych podań, lubi zejść do skrzydła, żeby tam otrzymać podanie. Brakuje mu jednak umiejętności, by regularnie robić różnicę w polu karnym.

W wersji papierowej Przewodnika Kibica, która będzie dostępna po zamknięciu okna transferowego, oprócz pełnych kadr drużyn, ciekawych tekstów i analiz, dużej liczby statystyk, raportu transferowego, znajdziesz m.in. opisy wszystkich zawodników, trenera, a także gwiazd zespołów oraz piłkarzy niedocenianych.
UWAGA! Do 12 sierpnia magazyn kupisz w promocyjnej cenie.