Mistrzostwo Polski

Puchar Polski

Superpuchar

Charakterystyka zespołu:

Gino Lettieri w poprzednim sezonie stworzył z przeciętnych graczy zaskakująco sprawny kolektyw, który agresywną grą i dobrze zorganizowanym pressingiem był w stanie postraszyć każdego. Rotacja w Kielcach jest jednak na tyle duża, że w tych rozgrywkach będzie zmuszony operację powtarzać niemal od zera.

Zwróć uwagę na:

– Choć bocznych obrońców Korony ciężko określić mianem „dynamicznych”, dobrze odnajdują się oni w pressingu, a po odzyskaniu piłki są w stanie bez zbędnej zwłoki poszukać szybkiego dośrodkowania w pole karne.

– Gino Lettieriemu wypadło ze składu kilka ważnych ogniw, jednak sam mechanizm gry nie powinien się zmienić. Nadal zespół Korony będzie kładł nacisk na dużą intensywność odbioru i szybkie wykończenie ataku.

– Włoski szkoleniowiec bardzo dobrze przygotowuje swoje zespoły pod względem fizycznym, dzięki czemu nawet w obliczu nieudanego pressingu są one w stanie na tyle szybko odbudować ustawienie, że rywal ma trudności z wykorzystaniem pierwotnej przewagi.

– Szybkie przesuwanie graczy za linię piłki pozwala na skuteczne tworzenie przewagi w strefie, w której znajduje się piłka. Zwłaszcza w bocznych sektorach Koronie jest dzięki temu stosunkowo łatwo zatrzymać akcję rywala i szukać odbiorów.

– Ataki Korony są wyprowadzane na dużej szybkości, nawet za cenę dokładności w rozegraniu. Jeśli otwierające podanie się nie powiedzie – sytuacja taka staje się sygnałem do błyskawicznego założenia pressingu.

Gino Lettieri – charakterystyka trenera:

Mimo dużego doświadczenia zdobytego w Niemczech, po przybyciu do Polski Gino Lettieri był odsądzany od czci i wiary, głownie z uwagi na niebyt dobrą passę na ostatnich przystankach trenerskiej kariery. Wbrew dość powszechnej opinii zdołał jednak zbudować w Kielcach ciekawie grający zespół, który mimo kadrowej przeciętności bez większych problemów awansował do grupy mistrzowskiej. Lettieri opiera swoją grę na doskonałym przygotowaniu fizycznym zespołu, dzięki czemu możliwa jest gra na bardzo dużej intensywności. Już w czasach pracy w Niemczech stosował ten patent z powodzeniem. Choć zarzucano mu, że gra jego zespołów jest prosta, broniła się ona efektywnością. Pressing Korony nie był perfekcyjnie zorganizowany, ale ogromna aktywność i pracowitość wystarczały do tego, aby skutecznie zamykać rywali, odzyskiwać piłkę stosunkowo wysoko i przeprowadzać błyskawiczne ataki. Co istotne, taka gra nie była bardzo mocno uzależniona od indywidualności, więc jeśli Lettieri zdołał to zrobić raz, możliwe, że uda mu się także po kolejnym przemeblowaniu w kieleckim zespole.

fot. Korona Kielce

Charakterystyka wybranych zawodników:

Adnan Kovačević

Adnan Kovačević

obrońca

Dobrze się ustawia, potrafi wyczuć moment, kiedy należy zaatakować przeciwnika, a równocześnie nie zostać samemu bez asekuracji. Przy rozprowadzaniu piłki szuka bezpiecznych podań.

Piotr Malarczyk

Piotr Malarczyk

obrońca

Trudny do minięcia w bezpośrednich starciach, mocno stoi na nogach i agresywnie atakuje przeciwnika z piłką. Dość spokojny przy rozpoczynaniu akcji, potrafi też szybko skrócić pole gry przy pressingu.

Bartosz Rymaniak

Bartosz Rymaniak

obrońca

Ustabilizowana forma w defensywie, połączona z dużą aktywnością przy podłączaniu się pod atak. Choć nie błyszczy techniką, dobrze wykorzystuje przestrzeń przy linii, dzięki czemu jest w stanie dostarczyć piłkę w strefę zagrożenia.

Ken Kallaste

Ken Kallaste

obrońca

Aktywnie podłącza się pod akcje ofensywne, często jest widoczny nawet w okolicach pola karnego. Agresywny przy próbach pressingu, często podczas odbioru wychodzi z dala od linii defensywy.

Mateusz Możdżeń

Mateusz Możdżeń

pomocnik

Często w roli rozgrywającego z głębi pola, stara się odbierać piłkę od defensywy i brać na siebie ciężar rozegrania. Lubuje się w oddawaniu strzałów z nawet mało korzystnych pozycji.

Ivan Jukić

Ivan Jukić

pomocnik

Momentami motor napędowy ataków, choć efektywność bywa różna. W sytuacjach kiedy Koronie nie idzie stworzenie zagrożenia bardziej spokojną grą, przydaje się jego nieschematyczność.

Jakub Żubrowski

Jakub Żubrowski

pomocnik

Dobrze odnajduje się w mechanizmach pressingowych, sprawnie przesuwa się względem piłki i dużo pomaga przy odbiorze. Brakuje nieco kreatywności w grze z przodu i chęci do podjęcia ryzyka, choć pewnie to wynika również z zadań wyznaczonych przez trenera.

Maciej Górski

Maciej Górski

napastnik

Duża aktywność w grze bez piłki, także w sytuacjach, kiedy trzeba powalczyć o jej odbiór. Swoją ruchliwością nieźle rozszerza pole gry, choć w bezpośrednich starciach nie wypada już tak dobrze.

W wersji papierowej Przewodnika Kibica, która będzie dostępna po zamknięciu okna transferowego, oprócz pełnych kadr drużyn, ciekawych tekstów i analiz, dużej liczby statystyk, raportu transferowego, znajdziesz m.in. opisy wszystkich zawodników, trenera, a także gwiazd zespołów oraz piłkarzy niedocenianych.

UWAGA! Do 12 sierpnia magazyn kupisz w promocyjnej cenie.

Konfrontacja wrażeń i wspomnień z danymi, czyli audyt reprezentacji

Na tle bardzo słabego występu Polski na rosyjskim mundialu, turniej sprzed dwóch lat wygląda na bardzo udany. Ale czy pamięć nie płata nam figli? Nie ma lepszej metody żeby zweryfikować wspomnienia niż sprawdzić i porównać liczby. Już na samym początku...