Mistrzostwo Polski

Puchar Polski

Superpuchar

Charakterystyka zespołu:

Po gruntownej przebudowie tego lata, Lech Poznań będzie dużą zagadką. Ciśnienie na trofea jest w Poznaniu olbrzymie, a obecnie wszystko zależy od szkoleniowca debiutującego w Ekstraklasie i jego nowatorskich pomysłów taktycznych. Dotarcie do głów piłkarzy będzie kluczowym działaniem, by w Poznaniu znów uwierzono w sukces.

Zwróć uwagę na:

Ustawienie– najprawdopodobniej trener w trakcie sezonu skorzysta zarówno z ustawienia z trzema (pięcioma) jak i z czterema obrońcami. Lech ma odpowiednich wykonawców do obu systemów.

Skrzydłowych – W zespole z Poznania jest kilku dobrych skrzydłowych, więc rywalizacja na bokach pomocy jest największa. A na skrzydle może zagrać nawet Darko Jevtić.

Stałe fragmenty gry – pod tym względem ostatnie dwa sezony „Kolejorz” kończył w czołówce, zarówno w ataku (2. i 3. miejsce), jak i w obronie (1. i 3. miejsce).

Uniwersalność zawodników – Ivan Đurđević ma w składzie paru piłkarzy, którzy mogą mu się przydać na kilku różnych pozycjach. To może okazać się sporym handicapem w obliczu kontuzji czy nadmiaru żółtych kartek w trakcie sezonu.

Wychowanków – od szeregu lat ekipa z Bułgarskiej stawia na młodzież wychowaną w klubowej akademii. Po tym jak trenerem został, mający doskonałe rozeznanie wśród młodszych roczników, Đurđević, można spodziewać się kilku ciekawych debiutów w tym sezonie.

Ivan Đurđević – charakterystyka trenera:

Đurđević trenerem Lecha został już w 2013 roku, ale nie od razu podjął się prowadzenia pierwszego zespołu. Prowadził drużynę do lat 19, a od 2015 roku rezerwy. W międzyczasie podpatrywał pracę trenerską w klubach z europejskiego topu jak portugalski Sporting, FC Basel, Athletic Bilbao czy Atletico Madryt (staże). Ostatnie trzy sezony spędził na ławce trenerskiej rezerw „Kolejorza” ze współczynnikiem 58% wygranych meczów (w XXI wieku w pierwszej drużynie najlepszy współczynnik uzyskał Mariusz Rumak – 54%).
Nie wyniki były najważniejsze. Popularny „Djuka” swoją waleczność oraz charyzmę zaszczepiał w charakterach młodych piłkarzy, którzy w przyszłości mieli stać się chlubą klubu. I tak, współpracował z takimi zawodnikami jak Kownacki, Gumny, Jóźwiak, Klupś czy Tomczyk.
Czego spodziewać się po drużynie Đurđevicia? Prowadząc trzecioligowe rezerwy grał w ustawieniach z 3 (5) i z 4 obrońcami. Ponadto wymaga od zawodników zaangażowania, nieustępliwości i walki w każdym momencie meczu i w każdym miejscu na boisku.

Charakterystyka wybranych zawodników:

Robert Gumny

Robert Gumny

obrońca

Obrońca z żelaznymi płucami, świetnie podłączający się do akcji oskrzydlających. 1. kandydat na kolejnego wychowanka, który już za moment może przynieść klubowi spory zastrzyk gotówki z tytułu transferu zagranicznego.

Wołodymyr Kostewycz

Wołodymyr Kostewycz

obrońca

Precyzyjna lewa noga pozwala mu tworzyć okazje strzeleckie w polu karnym. Sam Ukrainiec jeśli decyduje się na strzał, to zza linii 16 metra, ale nie jest przy nich skuteczny.

Łukasz Trałka

Łukasz Trałka

pomocnik

Profesjonalizm, pełne zaangażowanie i waleczność, to cechy, które sprawiły, że w poprzednim sezonie zagrał 38 z 44 meczów Lecha w podstawowym składzie (najwięcej minut).

Maciej Gajos

Maciej Gajos

pomocnik

Dysponuje groźnym uderzeniem z dystansu, ale też potrafi dokładnie dograć piłkę ze stałego fragmentu gry. Zdarza się mu też zdobyć bramkę po strzale głową, po wejściu w drugi tempo w pole karne.

Darko Jevtić

Darko Jevtić

pomocnik

Zawodnik najlepiej wyszkolony technicznie w zespole, dysponujący znakomitym dryblingiem. Niestety czasami podchodzi do gry zbyt indywidualnie.

Maciej Makuszewski

Maciej Makuszewski

pomocnik

Jego największym atutem jest szybkość. Siłę charakteru pokazał walcząc z kontuzją. Jego powrót do pełni zdrowia jest najlepszym transferem Lecha przed nowym sezonem.

Pedro Tiba

Pedro Tiba

pomocnik

Zawodnik mający wizję gry, dobra technika umożliwia mu utrzymanie się przy piłce, a także oddanie groźnego strzału z dystansu.

Chrystian Gytkjaer

Chrystian Gytkjaer

napastnik

Typowy egzekutor. Sam raczej nie tworzy sytuacji, ale świetnie czuje grę i potrafi ustawić się w sposób umożliwiający dostawienie nogi, by piłka wpadła do bramki.

W wersji papierowej Przewodnika Kibica, która będzie dostępna po zamknięciu okna transferowego, oprócz pełnych kadr drużyn, ciekawych tekstów i analiz, dużej liczby statystyk, raportu transferowego, znajdziesz m.in. opisy wszystkich zawodników, trenera, a także gwiazd zespołów oraz piłkarzy niedocenianych.

UWAGA! Do 12 sierpnia magazyn kupisz w promocyjnej cenie.

Konfrontacja wrażeń i wspomnień z danymi, czyli audyt reprezentacji

Na tle bardzo słabego występu Polski na rosyjskim mundialu, turniej sprzed dwóch lat wygląda na bardzo udany. Ale czy pamięć nie płata nam figli? Nie ma lepszej metody żeby zweryfikować wspomnienia niż sprawdzić i porównać liczby. Już na samym początku...