Mistrzostwo Polski

Puchar Polski

Superpuchar

Charakterystyka zespołu:

Dla Lechii przerwa bez zawirowań kadrowo-organizacyjnych jest rundą straconą. Choć trener Stokowiec w Zagłebiu umiejętnie radził sobie z budową zespołu w długim okresie, w Gdańsku będzie musiał szukać tymczasowych i doraźnych rozwiązań, zwłaszcza w mocno przemeblowanym środku pola.

Zwróć uwagę na:

– Mimo sporej liczby ubytków, Lechia w pomocy i ofensywie nadal wygląda dość stabilnie. Choć można odczuć brak środkowych pomocników, którzy chętniej tworzyliby przewagę indywidualnie, nadal ich zdolność do operowania piłką jest wystarczająca, by dostarczać piłkę do napadu.

– Lechia łatwo może sobie zapewnić stabilność w tyłach, grając na trzech środkowych pomocników i w działaniach ofensywnych ograniczając się do indywidualnych akcji ofensywnego tercetu, gdzie zawodnicy są w stanie nawet w trudnych sytuacjach stworzyć przewagę.

– Może to mieć znaczenie z uwagi na stosunkowo słabszą obsadę linii defensywnej, zwłaszcza w obliczu braku wartościowych zmienników. Dodatkowo przy bardzo ofensywnych skrzydłach ułatwi to zapewnienie asekuracji na bokach obrony.

– W przypadku bardziej ofensywnego zestawienia pomocy, Lechia zapewne będzie się decydować na wyższy pressing, korzystając z agresywnej gry środkowych pomocników i ich dużej pracowitości w przesuwaniu się względem piłki.

– Gdańszczanie będą szczególnie groźni, gdy uda im się zamknąć rywali w pressingu w bocznych sektorach. Skrajni obrońcy wysoko i agresywnie będą atakować rywali, pomagając w stworzeniu przewagi, zaś środek sprawnie zablokuje możliwość wrócenia z piłką do centrum pola.

Piotr Stokowiec – charakterystyka trenera:

Długofalowy projekt Piotra Stokowca w Zagłębiu przyniósł klubowi stabilność, ale w ostatnim czasie nie przynosił już oszałamiających efektów sportowych. Nowym zadaniem szkoleniowca stało się wprowadzenie podobnej stabilizacji w Gdańsku. Stokowiec to trener, który bardzo dużą wagę przywiązuje do skompletowania sztabu i odpowiedniej delegacji zadań. Jest on bardziej nadzorcą całokształtu działań przy pierwszym zespole, niż osobą faktycznie prowadzącą zajęcia. Ten model miał zostać przeniesiony do Gdańska, gdzie pod kątem szkolenia testowano najróżniejsze koncepcje. Metodologia Stokowca wymaga jednak czasu. Ten został kupiony utrzymaniem, choć nie można się oprzeć wrażeniu, że ono nastąpiło głównie dzięki piłkarskiej jakości, a nie faktycznej poprawie jakości w grze. Ta musi nastąpić teraz. Szkoleniowiec gdańszczan zapewne zacznie wpajać bardziej szczegółowo swoje mechanizmy aktywnego pressingu i szybkie przejście z obrony do ataku. Ciężko jednak będzie porównać Lechię do Zagłębia, gdzie priorytetem było wprowadzanie do zespołu wychowanków. Tu liczyć się będzie goły wynik.

fot. Marcin Łagowski

Charakterystyka wybranych zawodników:

Dušan Kuciak

Dušan Kuciak

bramkarz

Bardzo efektywny na linii, błyszczy refleksem, a z reguły podejmuje również dobre decyzje dotyczące opuszczenia bramki do wyłapania wrzutek. Duża aktywność w dyrygowaniu poczynaniami partnerów.

Błażej Augustyn

Błażej Augustyn

obrońca

Poprawnie się ustawia, potrafi dobrze dopasować swoją pozycję na boisku do sytuacji, dzięki czemu jest w stanie skutecznie przyblokować ataki rywali. Dobrze radzi sobie w powietrzu.

Paweł Stolarski

Paweł Stolarski

obrońca

Bardzo pracowity wzdłuż linii, często zapewnia szerokość i przewagę w bocznych sektorach, dobrze też potrafi wyczuć moment do pressingu. Szybko też odbudowuje ustawienie po nieudanym odbiorze.

Ariel Borysiuk

Ariel Borysiuk

pomocnik

Efektywny w pressingu, przytomnie się ustawia, przez co utrudnia rywalom rozprowadzenie ataku, a i w samym odbiorze radzi sobie sprawnie. Nie jest jednak zbyt aktywny przy rozgrywaniu piłek w strefie ataku.

Rafał Wolski

Rafał Wolski

pomocnik

Dobry technik, potrafiący przyspieszyć akcję podaniem z głębi pola, jak i celnym przerzutem w wolną strefę. Sporo jednak momentów przestoju i przeplatania świetnych momentów statycznymi.

Daniel Łukasik

Daniel Łukasik

pomocnik

Sprawnie utrzymuje się przy piłce, potrafi wymusić pressing rywala i zagrać piłkę w luźniejszą strefę. Spora aktywność w grze obronnej, dobrze odnajduje się przy pressingu.

Patryk Lipski

Patryk Lipski

pomocnik

Spora kreatywność i umiejętność przyspieszenia ataku. Nieco chaosu w poczynaniach w defensywie nie sprzyja pressingowi, choć stara się nadrabiać pracowitością.

Flávio Paixão

Flávio Paixão

pomocnik

Świetny technik, ma zmysł do gry kombinacyjnej, ale potrafi też stworzyć przewagę indywidualnie. Skuteczny w pojedynkach, choć znacznie bardziej aktywny w tych ofensywnych.

W wersji papierowej Przewodnika Kibica, która będzie dostępna po zamknięciu okna transferowego, oprócz pełnych kadr drużyn, ciekawych tekstów i analiz, dużej liczby statystyk, raportu transferowego, znajdziesz m.in. opisy wszystkich zawodników, trenera, a także gwiazd zespołów oraz piłkarzy niedocenianych.

UWAGA! Do 12 sierpnia magazyn kupisz w promocyjnej cenie.

Konfrontacja wrażeń i wspomnień z danymi, czyli audyt reprezentacji

Na tle bardzo słabego występu Polski na rosyjskim mundialu, turniej sprzed dwóch lat wygląda na bardzo udany. Ale czy pamięć nie płata nam figli? Nie ma lepszej metody żeby zweryfikować wspomnienia niż sprawdzić i porównać liczby. Już na samym początku...