Mistrzostwo Polski

Puchar Polski

Superpuchar

Charakterystyka zespołu:

Mistrz Polski wzmocnił przede wszystkim siłę rażenia – transfery Carlitosa oraz Kanté wyglądają imponująco. Ciekawe są też eksperymenty z ustawieniem, piłkarze Klafuricia mają grać bardziej ofensywnie i jeszcze lepiej kontrolować wydarzenia na boisku.

Zwróć uwagę na:

TRÓJKĘ Z TYŁU – trener Klafurić chce mieć więcej wariantów (skąd my to znamy?) i jego zespół w ostatnim czasie gra w systemie 1-3-5-2, na chwilę obecną wydaje się, że zawodnicy potrzebują jeszcze trochę czasu, by dobrze zrozumieć swoje role w nowych realiach.

PARĘ 9,5 – ciekawe zestawienie w linii ataku; trudno doszukać się tutaj klasycznej „9”, w meczach poprzedzających rozpoczęcie sezonu Ekstraklasy często na pozycjach napastnika występowali zawodnicy o charakterystyce zbliżonej bardziej do ofensywnego pomocnika niż typowego lisa pola karnego.

OFENSYWNE USPOSOBIENIE – duża liczba zawodników zaangażowanych w atak, szybka reakcja po stracie – to ma cechować Legię w tym sezonie. Trudno się dziwić takiemu pomysłowi, gdy trener ma do dyspozycji tyle dobrych na tle ligi ofensywnych graczy.

AGRESYWNĄ LINIĘ OBRONY – system gry z trójką obrońców pozwala stoperom na bardziej swobodne opuszczanie stref, by ograniczyć czas i przestrzeń swoim przeciwnikom; oprócz tego, że obrońcy pozwalają sobie na takie zachowania, to cała linia obrony ustawia się stosunkowo wysoko, szybko skraca pole gry i próbuje zakładać pułapki ofsajdowe.

Dean Klafurić – charakterystyka trenera:

Ukończył z powodzeniem misję „mistrzostwo Polski” i w nagrodę jest trenerem Legii w sezonie 2018/19. Chorwat przede wszystkim do porządku doprowadził relacje w szatni, które podobno nie były najlepsze pomiędzy zawodnikami, a Romeo Jozakiem. Prowadzi zespół po swojemu – mniej filmów, więcej taktyki. Od początku przygotowań do nowego sezonu próbuje rozwinąć zespół i wprowadzić niezbyt często używany w naszej lidze system 1-3-5-2, ale letnie występy drużyny z Warszawy wskazują na to, że trochę czasu jeszcze potrzeba, by zawodnicy czuli się w nim komfortowo. Skąd taki pomysł? Legia firmowana nazwiskiem Klafuricia ma grać „atrakcyjnie, ofensywnie i kombinacyjnie”. Wypowiadając te słowa trener odnosi się do historii i tego, że piłka nożna przy Łazienkowskiej ma być przede wszystkim dla kibiców. Ciekawe, czy w Legii będzie miał czas na to, by cierpliwie czekać na owoce zasianych ziaren nowego ustawienia, czy pierwsze wpadki sprawią, że w tej rubryce będzie trzeba opisać byłego selekcjonera naszej reprezentacji – Adama Nawałkę.

fot. Marcin Łagowski

Charakterystyka wybranych zawodników:

Arkadiusz Malarz

Arkadiusz Malarz

bramkarz

Jak na bramkarza mistrza Polski to dosyć często musiał interweniować, na szczęście dla Legii – skutecznie. Dobry refleks pomaga mu w kapitalnych paradach na linii, gorzej z grą nogami.

Michał Pazdan

Michał Pazdan

obrońca

Niski jak na środkowego obrońcę, ale potrafi dobrze wyczuć moment do tego, by wygrać pozycję. Swoją grę opiera na agresywnym doskoku i próbach wyprzedzenia rywala.

Adam Hloušek

Adam Hloušek

obrońca

Stalowe płuca i nie najgorsze dośrodkowania z lewej nogi – brzmi jak przepis na sukces do gry na lewym wahadle?

Marko Vešović

Marko Vešović

pomocnik

Opanowany z piłką przy nodze. Potrafi szybko odejść na prawą nogą i mocno dośrodkować. Wydaje się, że jego zestaw umiejętności nieźle wkomponowuje się w  wymagania na pozycję wahadłowego. Uniwersalny, może grać również na prawej obronie w systemie z 4 obrońcami.

Krzysztof Mączyński

Krzysztof Mączyński

pomocnik

Chyba nie ma w naszej lidze drugiego tak dobrego środkowego pomocnika w tym, by podawać piłkę na krótkie dystanse i odpowiedzialnie się nią posługiwać, gdy rywal wywiera presję. Wydaje się, że zbyt często wybiera te najprostsze warianty, ale nie można mu odmówić umiejętności zagrania podania kluczowego.

Sebastian Szymański

Sebastian Szymański

pomocnik

Na boisku wydaje się być wszędzie. Jest mobilny, a przy tym prowadzi piłkę blisko nogi i dobrze odnajduje się w grze na mniejszej przestrzeni. Talent, który słabsze warunki fizyczne musi nadrabiać boiskowym sprytem.

José Kanté

José Kanté

napastnik

Schodzi między linie, w boczne sektory, a gdy trzeba to wbiega pole karne. Bardzo dobrze porusza się bez piłki, ale i z futbolówką radzi sobie równie dobrze – potrafi przyjąć pod presją, obrócić się w kierunku bramki. Umiejętności na wysokim poziomie, tylko ta skuteczność…

Carlitos

Carlitos

napastnik

Król strzelców poprzedniego sezonu, ale nie tylko – dzięki temu, że do dorobku bramkowego dołożył siedem asyst zwyciężył również w punktacji kanadyjskiej. Dobrze drybluje i jest pazerny na bramki, często atakuje przestrzeń za plecami obrońców i najczęściej w lidze oddaje strzały.

W wersji papierowej Przewodnika Kibica, która będzie dostępna po zamknięciu okna transferowego, oprócz pełnych kadr drużyn, ciekawych tekstów i analiz, dużej liczby statystyk, raportu transferowego, znajdziesz m.in. opisy wszystkich zawodników, trenera, a także gwiazd zespołów oraz piłkarzy niedocenianych.

UWAGA! Do 12 sierpnia magazyn kupisz w promocyjnej cenie.

Konfrontacja wrażeń i wspomnień z danymi, czyli audyt reprezentacji

Na tle bardzo słabego występu Polski na rosyjskim mundialu, turniej sprzed dwóch lat wygląda na bardzo udany. Ale czy pamięć nie płata nam figli? Nie ma lepszej metody żeby zweryfikować wspomnienia niż sprawdzić i porównać liczby. Już na samym początku...