Mistrzostwo Polski

Puchar Polski

Superpuchar

Charakterystyka zespołu:

Wydaje się, że dawno nie było zespołu, który awansował do Ekstraklasy w stylu, w jakim zrobiła to Miedź. Czy legniczanie będą w stanie z powodzeniem przenieść swój ofensywny sposób gry na boiska najwyższej klasy rozgrywkowej?

Zwróć uwagę na:

– Płynność, z jaką Miedź potrafi rozgrywać piłkę w ataku pozycyjnym. Środkowi pomocnicy, a zwłaszcza trójka najbardziej ofensywnych zawodników świetnie się rozumieją i uzupełniają, co pozwala im momentami wręcz doskonale wymieniać się pozycjami, sprawiając duże problemy przeciwnikom.

– Wertykalność zarówno w ataku pozycyjnym, jak i grze z kontrataku, zapewnianą szczególnie przez Piaseckiego i Marquitosa, którzy potrafią błyskawicznie zerwać się do prostopadłego podania.

– Aktywny i często skuteczny w próbach odbioru piłki środek pola (zwłaszcza Forsell, Augustyniak, Purzycki), umożliwiający następnie szybkie przejście z obrony do ataku.

– Odwagę w rozegraniu piłki od tyłu przez środkowych obrońców, co na boiskach Ekstraklasy może okazać się atutem, ale też potencjalną bolączką zespołu.

– Podatność na indywidualne błędy obrońców, które mogą zostać uwypuklone w elicie.

– Aż 44% meczów w poprzednim sezonie I ligi, w których legniczanie tracili bramkę na 0:1. I aż 24 punkty zdobyte w takich spotkaniach.

Dominik Nowak – charakterystyka trenera:

Były trener Wigier Suwałki dokonał czegoś, czego wcześniej nie byli w stanie osiągnąć w Legnicy szkoleniowcy z dużo większym dorobkiem. I zrobił to w świetnym stylu. O ile w pierwszej połowie poprzedniego sezonu Miedź grała jeszcze nierówno, o tyle wiosną – również za sprawą kilku wzmocnień kadrowych (Piątkowski, Forsell) – była już nie do zatrzymania. Nowak zbudował zespół zrównoważony i zróżnicowany. Na boiskach I ligi legniczanie imponująco radzili sobie w ataku pozycyjnym oraz potrafili przeprowadzać błyskawiczne, skuteczne kontrataki, tracąc przy tym mało bramek. Co ważne, na zapleczu Ekstraklasy legniczanie potrafili wielokrotnie odrabiać straty, a sporą wartość drużyny stanowili w wielu meczach rezerwowi. Sam trener będzie z pewnością ciekawy, w jakim stopniu jego zespołowi powiedzie się misja przeniesienia tych wszystkich atutów na najwyższy poziom.

fot. B. Hamanowicz / Miedź Legnica

Charakterystyka wybranych zawodników:

Grzegorz Bartczak

Grzegorz Bartczak

obrońca

Uniwersalny, z powodzeniem występuje na obu bokach obrony. Aktywny w ataku, również przy stałych fragmentach gry.

Tomislav Božić

Tomislav Božić

obrońca

Lubi grać na wyprzedzenie. Odważnie rozgrywa piłkę od tyłu; potrafi nawet sam skutecznie wprowadzić ją na połowę przeciwnika. Nie jest najwyższy, jak na środkowego obrońcę.

Rafał Augustyniak

Rafał Augustyniak

obrońca

Bardzo aktywny w odbiorze; potrafi zabrać się z piłką w kierunku bramki przeciwnika. Dysponuje dobrym przerzutem, groźny przy stałych fragmentach gry.

Marquitos

Marquitos

pomocnik

Lewonożny i świetnie wyszkolony technicznie. Doskonale znajduje sobie przestrzeń i znakomicie czuje się w grze na małej przestrzeni. Pracowity również w obronie.

Petteri Forsell

Petteri Forsell

pomocnik

Nieźle wyszkolony technicznie. Bardzo aktywny w obronie i ataku; chętnie wspomaga partnerów z przednich formacji, stara się szukać gry do przodu.

Wojciech Łobodziński

Wojciech Łobodziński

pomocnik

Świetnie drybluje i dysponuje dobrym uderzeniem z obu nóg. Nie tak szybki jak kiedyś, ale ciągle trudno odebrać mu piłkę.

Fabian Piasecki

Fabian Piasecki

napastnik

Silny fizycznie, doskonale odnalazł się w roli drugiego napastnika atakującego ze skrzydła. Świetnie szuka prostopadłych podań. Skuteczny.

Mateusz Piątkowski

Mateusz Piątkowski

napastnik

Nieźle wyszkolony technicznie; chętnie używa obu nóg. Świetnie gra tyłem do bramki, potrafi również dryblingiem ograć przeciwnika w polu karnym. Mądrze porusza się po boisku.

W wersji papierowej Przewodnika Kibica, która będzie dostępna po zamknięciu okna transferowego, oprócz pełnych kadr drużyn, ciekawych tekstów i analiz, dużej liczby statystyk, raportu transferowego, znajdziesz m.in. opisy wszystkich zawodników, trenera, a także gwiazd zespołów oraz piłkarzy niedocenianych.

UWAGA! Do 12 sierpnia magazyn kupisz w promocyjnej cenie.

Konfrontacja wrażeń i wspomnień z danymi, czyli audyt reprezentacji

Na tle bardzo słabego występu Polski na rosyjskim mundialu, turniej sprzed dwóch lat wygląda na bardzo udany. Ale czy pamięć nie płata nam figli? Nie ma lepszej metody żeby zweryfikować wspomnienia niż sprawdzić i porównać liczby. Już na samym początku...