
Mistrzostwo Polski
Puchar Polski
Superpuchar
Charakterystyka zespołu:
Piast Gliwice do ostatnich minut poprzedniego sezonu musiał drżeć o ligowy byt. Choć skład w tym sezonie nie będzie się znacząco różnić, dla Waldemara Fornalika kluczowym czynnikiem jest czas, który zapewnił sobie utrzymując klub w Ekstraklasie.
Zwróć uwagę na:
– Duża dyscyplina taktyczna w defensywie wiązała się z brakami w kreatywności w przodach. W efekcie Piast przez długi czas miał problemy ze strzelaniem goli, a większa skuteczność przyszła dopiero, gdy można było pozwolić sobie na wyczekanie rywala i kontrowanie z głębi pola.
– Optymalnym scenariuszem dla trenera Fornalika było zapewnienie głębi w defensywie, utrzymywanie 5-6 zawodników za linią piłki i atakowanie stosunkowo niewielkimi siłami na dużej szybkości. Z uwagi na braki indywidualności, preferowane jest wypuszczanie piłki na wolne pole i wykorzystywanie szybkości zawodników ofensywnych.
– Możliwe jest też bardziej bezpośrednie rozegranie z wykorzystaniem napastnika, pod którego szybko podłączają się najbliżsi zawodnicy ofensywni. W wykończeniu biorą wówczas udział 2-3 osoby, przez co nawet w razie niepowodzenia stabilność defensywy nie jest zachwiana.
– Defensywni pomocnicy są agresywni w odbiorze, jednak przez to stosunkowo łatwo wyciągnąć ich z pozycji i w ten sposób otworzyć miejsce przed linią defensywy Piasta.
– W przypadku spokojniejszych ataków pozycyjnych flanka Kirkeskova będzie prawdopodobnie częściej eksploatowana, z uwagi na jego większą aktywność w ofensywie i umiejętność zagrania precyzyjnej piłki spod linii bocznej.
Waldemar Fornalik – charakterystyka trenera:
Po ekipach Waldemara Fornalika ciężko spodziewać się fajerwerków. Wiadomo, że kiedy siedzi on na ławce, zobaczymy zespół stabilny, z dobrą organizacją tyłów, poprawnie wdrożonymi mechanizmami niskiego pressingu i szybkim wyprowadzaniem akcji. Tylko tyle albo… aż tyle. W warunkach polskiej ligi oznaczało to w większości przypadków stworzenie ekipy mocno wyróżniającej się pod względem taktycznym. Taka praca wywindowała zresztą Ruch w czub tabeli, a samego Fornalika doprowadziła do stanowiska selekcjonera kadry narodowej. Problem leżał jednak w tym, że ten pułap był dla „Waldka Kinga” czymś trudnym do przeskoczenia. Stworzenie mechanizmów ataku pozycyjnego stawało się zadaniem ponad siły, przez co w momencie straty bramki jego zespoły często nadal były apatyczne i defensywnie usposobione, a wyróżniały się jedynie dobrym przygotowaniem fizycznym. W przypadku Piasta okazało się jednak, że wystarczy zniwelowanie tychże braków defensywnych i cierpliwe wyczekiwanie na swoje szanse, by ostatecznie uniknąć degradacji.
Charakterystyka wybranych zawodników:

Jakub Szmatuła
bramkarz
Dobry refleks i zwinność pozwalają mu na interwencje nawet w trudnych sytuacjach. Lepiej się jednak czuje przy głębszej linii obrony.

Jakub Czerwiński
obrońca
Duża pracowitość w tyłach, mnóstwo szybkiego przesuwania się i prób łatania dziur. Dzięki temu, choć rzadko przejmuje piłkę wyżej, jest w stanie naprawić błędy partnerów.

Uroš Korun
obrońca
Silny fizycznie, wygrywa większość bezpośrednich starć, w których operuje bardzo agresywnie. Trudny do pokonania także w powietrzu. W wyprowadzaniu piłki nie szuka trudniejszych opcji.

Marcin Pietrowski
obrońca
Duża uniwersalność, nie schodzi też poniżej pewnego poziomu. Choć nie jest zbyt ofensywnie usposobiony, stara się wspierać rozegranie także dalej od własnej bramki.

Gerard Badía
pomocnik
Potrafi sprawnie rozprowadzić akcję dalszym przerzutem, nie unika pojedynków, zachowując całkiem niezłą skuteczność. Przy tym dość uniwersalny, jeśli idzie o dobór pozycji.

Tomasz Jodłowiec
pomocnik
Nadal bardzo trudny do minięcia w bezpośrednim zwarciu, twardo walczy o wszystkie piłki. Nie jest jednak zbyt dynamiczny, a i przy rozprowadzaniu piłki brakuje mu aktywności.

Joel Valencia
pomocnik
Nie jest przesadnie pracowity, ale też poprawnej grze Piasta nadawał nieco kolorytu. Jeśli komuś przychodziło do głowy złamać schematyczność ofensywy gliwiczan, był to zwykle on.

Piotr Parzyszek
napastnik
Wysoki, zdolny do walki o górną piłkę, tym samym operuje głównie w polu karnym i czeka na wrzutki. Niewielka aktywność przy rozprowadzaniu akcji z dala od szesnastki rywala.

W wersji papierowej Przewodnika Kibica, która będzie dostępna po zamknięciu okna transferowego, oprócz pełnych kadr drużyn, ciekawych tekstów i analiz, dużej liczby statystyk, raportu transferowego, znajdziesz m.in. opisy wszystkich zawodników, trenera, a także gwiazd zespołów oraz piłkarzy niedocenianych.
UWAGA! Do 12 sierpnia magazyn kupisz w promocyjnej cenie.