Mistrzostwo Polski

Puchar Polski

Superpuchar

Charakterystyka zespołu:

Po kolejnych zmianach w pionie sportowym, we Wrocławiu postawili na legendy klubu, które mają przywrócić Śląskowi dawny blask.

Zwróć uwagę na:

– Śląsk nie chce grać piłką. Jeśli ma ją przy nodze, szybko przenosi ciężar gry na połowę rywala i stara się z miejsca przejść do finalizacji akcji. Właśnie na ataku szybkim, licznych podaniach diagonalnych i prostopadłych oraz dobrej reakcji w fazie przejścia z obrony do ataku bazuje zespół Pawłowskiego w ofensywie.

– Najczęściej powielanym schematem rozegrania akcji jest szybkie wyprowadzenie piłki, zgranie jej „na ścianę” oraz próba szybkiego wykończenia. Do skuteczności takich rozwiązań wydatnie przyczynił się świetnie grający tyłem do bramki Robak, który po piłkę czasem cofa się nawet w okolice środkowego koła. Po wycofaniu futbolówki następuje przyspieszenie, w czym z kolei dobrze odnajdują się skrzydłowi Śląska.

– Zabójczą bronią wrocławian byli wiosną ich skrzydłowi. Często ścinali do środka i próbowali strzałów lub dośrodkowań, z czym zupełnie nie radzili sobie ich rywale.

 – Priorytetem wrocławian jest gra w obronie. Kompaktowe ustawienie w średnim pressingu i zachowanie chłodnej głowy, podczas gdy przeciwnik spokojnie rozgrywa piłkę. Wrocławianie cierpliwie wyczekują błędu rywala, nie męcząc się zbytnio gwałtownymi atakami czy doskokami do zawodników z piłką, tym bardziej na ich połowie.

Tadeusz Pawłowski – charakterystyka trenera:

Trener, który w Śląsku Wrocław jest legendą i któremu wolno więcej, niż innym, spoza regionu. Pawłowski jest pragmatykiem. Styl gry jego zespołu opiera się na poszukiwaniu efektywności, korzystając przy tym z możliwie najprostszych środków. Lubi, gdy jego drużyna szybko przechodzi do „konkretów” i finalizuje akcję, bez jej wcześniejszego długiego rozgrywania. Pod taką koncepcję poszukuje też zawodników. – Liczymy na ich walory szybkościowe, mamy młodszy zespół – oceniał letnie transfery po zgrupowaniu w Trzebnicy na łamach slasknet.com.

W kontakcie z zawodnikami jest raczej otwarty i bardzo przyjazny. Na jego treningach i w szatniach drużyn, które prowadzi, jest dużo śmiechu, pozytywnej energii i dobrej atmosfery. Niektóre sprawy lubi pozostawić do rozstrzygnięcia samej szatni – ma zasadę nie wchodzić w konflikty między zawodnikami. Zaufanie prowadzi do tego, że często swoim podopiecznym daje wolną rękę w poszukiwaniu rozwiązań bieżących problemów. Kiedy trzeba, potrafi jednak postawić weto i podjąć trudną decyzję. Do historii przeszła już sytuacja z Sebastianem Milą, którego odstawił na boczny tor tuż po przyjściu do Śląska i kazał mu… schudnąć. Reprezentanta Polski zmotywował jednak na tyle skutecznie, że ten po powrocie na boisko zdążył przeżyć jeszcze jedne z piękniejszych chwil w całej karierze.

fot. Marcin Łagowski

Charakterystyka wybranych zawodników:

Jakub Słowik

Jakub Słowik

bramkarz

Specjalista od zadań specjalnych i pięknych parad. Dobrze gra na linii i ma świetny refleks, dzięki czemu kibice uznali go w plebiscycie serwisu slasknet.com najlepszym piłkarzem poprzedniego sezonu. Gorzej idzie mu w rozgrywaniu piłki nogami.

Piotr Celeban

Piotr Celeban

obrońca

Silny, prawdziwy twardziel. Trenował sporty walki, dzięki czemu jest niesamowicie wytrzymały i nigdy nie odpuszcza. Stalowe płuca. Przy tym, pomimo niskiego wzrostu, świetnie gra głową. Ostoja obrony i ikona zespołu.

Wojciech Golla

Wojciech Golla

obrońca

Wszedł do zespołu i wygląda bardzo dojrzale. Ma dobre nawyki, rywali z piłką kontroluje w pozycji bocznej (dynamicznej), nie boi się też podjąć ryzyka. Więcej rozgrywa niż koledzy z linii, a jak na swoje pokaźne warunki fizyczne jest też dość szybki i dobrze ustawia się w obronie.

Augusto

Augusto

obrońca

Grywał na lewej obronie, ale Pawłowski znalazł dla niego nową pozycję. Jako „szóstka” radzi sobie całkiem nieźle. Piłka mu nie przeszkadza, przyjmuje ją kierunkowo, a zaoszczędzony dzięki temu czas może poświęcić na dopracowanie miękkich przerzutów na skrzydła. Lewonożny, bierze sporo gry na siebie, kiedy trzeba zaasekuruje również środkowych obrońców.

Jakub Kosecki

Jakub Kosecki

pomocnik

Zawsze słynął z dryblingu, ale najlepsze lata ma już za sobą i nie jest tak skuteczny jak kiedyś w Legii czy w reprezentacji Polski. Gra bardziej zachowawczo, czasem nie próbuje się nawet rozpędzić. Dynamiczny, ale bywa, że zbyt długo naprowadza piłkę na rywala i później nie zdąża go minąć.

Robert Pich

Robert Pich

pomocnik

We Wrocławiu znalazł swoją przystań i widać, że w barwach Śląska jest pewny siebie, co przekłada na liczne dryblingi. W połączeniu z szybkością Słowaka, umiejętności gry 1 na 1 dają mieszankę wybuchową. Często ścina do środka, czego efektem są liczne gole i asysty.

Arkadiusz Piech

Arkadiusz Piech

napastnik

Walczak. Bardzo nieprzyjemny dla rywali, których, gdy sędzia nie widzi, „skrobie po achillesach”. W polu karnym za to często znajduje się tam, gdzie trzeba, a głowy nie boi się włożyć tam, gdzie inni boją się włożyć nogę. Lubi też rozpędzić się z piłką, jeśli ma ku temu okazje.

Marcin Robak

Marcin Robak

napastnik

Silny jak tur, świetnie gra ciałem. Idealnie wpisuje się w koncepcję „gry na ścianę” Śląska, który raz za razem korzysta z dobrej gry tyłem do bramki swojego napastnika. Strzeleckie okazje wykorzystuje z zimną krwią, dysponując dużą pewnością siebie oraz silnym uderzeniem.

W wersji papierowej Przewodnika Kibica, która będzie dostępna po zamknięciu okna transferowego, oprócz pełnych kadr drużyn, ciekawych tekstów i analiz, dużej liczby statystyk, raportu transferowego, znajdziesz m.in. opisy wszystkich zawodników, trenera, a także gwiazd zespołów oraz piłkarzy niedocenianych.

UWAGA! Do 12 sierpnia magazyn kupisz w promocyjnej cenie.

Konfrontacja wrażeń i wspomnień z danymi, czyli audyt reprezentacji

Na tle bardzo słabego występu Polski na rosyjskim mundialu, turniej sprzed dwóch lat wygląda na bardzo udany. Ale czy pamięć nie płata nam figli? Nie ma lepszej metody żeby zweryfikować wspomnienia niż sprawdzić i porównać liczby. Już na samym początku...