Mistrzostwo Polski

Puchar Polski

Superpuchar

Charakterystyka zespołu:

Wisła z konieczności przeszła w trakcie letniej przerwy gruntowne wietrzenie kadry. Zawirowania wokół klubu nie pozwoliły na dostateczne uzupełnienie kadry, w efekcie „Białej Gwieździe” raczej nie grozi powtórka z ubiegłego, względnie udanego sezonu.

Zwróć uwagę na:

– W obliczu problemów organizacyjnych, kadra Wisły uległa znacznemu osłabieniu. Tym samym krakowianom ciężko będzie pozwolić sobie na utrzymanie preferowanego przez poprzedniego szkoleniowca stylu ze stosunkowo wysokim posiadaniem piłki i dużą liczbą podań.

– Środek pola Basha – Kort jest w stanie przynieść sporo stabilności, a przy tym obaj zawodnicy mają tendencję do szukania ryzykowniejszych piłek. Nawet przy przeciętnej celności, w tym należy upatrywać źródeł zawiązywania akcji przez Wisłę.

– Przy Małeckim na lewej stronie to właśnie tam powinno leżeć główne źródło prób indywidualnego przedarcia się w pole karne. Na prawej stronie bardziej prawdopodobne jest szukanie kombinacji. W obu jednak przypadkach można się spodziewać, że akcje będą się toczyć raczej bliżej środka boiska niż linii bocznych.

– I Kolar, i Ondrášek to pracowici zawodnicy, starający się opuszczać linię ataku i wspierać rozegranie głębiej. Zwłaszcza Czech może się okazać przydatny w kreowaniu miejsca dla partnerów, gdyż ze swoją siłą fizyczną jest w stanie przytrzymać piłkę.

– Przy stricte ofensywnych skrzydłowych środkowi pomocnicy będą musieli wykonać dużą pracę, by wspierać bocznych obrońców w asekuracji tyłów, zwłaszcza że ci też chętnie podłączają się pod ataki.

Maciej Stolarczyk – charakterystyka trenera:

Po objęciu stanowiska trener Maciej Stolarczyk raczej unikał deklaracji odnośnie jego filozofii trenerskiej. Stwierdził jedynie, że trzeba dopasować styl gry zespołu do możliwości. Jeśli to prawda, to po Wiśle pod jego batutą nie będzie się można spodziewać fajerwerków. Dla Stolarczyka to pierwsza praca na szczeblu seniorskim, stąd ciężko przewidzieć, jaki będzie jego wpływ na otrzaskanych z ligowymi realiami zawodnikami. Sam szkoleniowiec zapisał bogatą kartę w roli piłkarza, jednak po zakończeniu kariery skupiał się bardziej na piłce młodzieżowej, czy to w Pogoni, czy w strukturach PZPN. To okazało się dość istotną kartą przetargową w ubieganiu się o stanowisko w Wiśle, gdyż według aktualnie obowiązującej filozofii, krakowski zespół ma powędrować w kierunku stawiającego na wychowanków własnej akademii. Choć być może długofalowo projekt okaże się skuteczny, w krótkim okresie dla osłabionej kadrowo Wisły i dopiero zbierającego swoje doświadczenia na tym poziomie Stolarczyka mogą nadejść w tym sezonie trudne chwile.

fot. Przemysław Marczewski

Charakterystyka wybranych zawodników:

Marcin Wasilewski

Marcin Wasilewski

obrońca

Choć braki w dynamice są coraz bardziej widoczne, nadal jest w stanie skutecznie przeczytać zamiary rywala i agresywnym atakiem przerwać akcje. Spokojny też przy wyprowadzaniu ataków.

Maciej Sadlok

Maciej Sadlok

obrońca

Jak na niezłe warunki fizyczne dość dynamiczny, przez co sprawdza się zarówno na boku, jak i środku obrony. Dobrze czyta grę, nieźle odnajduje się w operowaniu piłką.

Vullnet Basha

Vullnet Basha

pomocnik

Choć miał być typowym przecinakiem, miał momenty, kiedy potrafił nadać akcjom odpowiednie tempo. Głównie jednak występuje w roli jednoosobowej maszyny pressingowej.

Rafał Boguski

Rafał Boguski

pomocnik

Dobrze odnajduje się w grze kombinacyjnej, duży zmysł do gry szybkimi podaniami i wyjścia na pozycję. Niezła technika, choć jeśli idzie o motorykę – już słabiej.

Tibor Halilović

Tibor Halilović

pomocnik

Dość uniwersalny, sprawnie radzi sobie we wspieraniu odbioru, a przy tym nie unika brania na siebie ciężaru gry. Zdarzają mu się jednak okresy przestoju i małej aktywności.

Kamil Wojtkowski

Kamil Wojtkowski

pomocnik

Duże pokłady kreatywności, choć czasem jeszcze nie najlepsze decyzje. Dobra technika i skuteczność w grze 1 na 1 pozwalają jednak na otwieranie przestrzeni.

Patryk Małecki

Patryk Małecki

pomocnik

Czasem jeździec bez głowy, ale to od jego szarż może zależeć ofensywa Wisły. Defensywa również – zwłaszcza, jeśli nie nadąży z powrotem po przeprowadzeniu nieudanej akcji indywidualnej.

Zdeněk Ondrášek

Zdeněk Ondrášek

napastnik

Silny fizycznie i aktywny, choć niezbyt skuteczny. Przyda się na pewno w głębi pola i w przypadku konieczności gry długimi piłkami, ale będzie musiał zwiększyć efektywność pod bramką rywali.

W wersji papierowej Przewodnika Kibica, która będzie dostępna po zamknięciu okna transferowego, oprócz pełnych kadr drużyn, ciekawych tekstów i analiz, dużej liczby statystyk, raportu transferowego, znajdziesz m.in. opisy wszystkich zawodników, trenera, a także gwiazd zespołów oraz piłkarzy niedocenianych.

UWAGA! Do 12 sierpnia magazyn kupisz w promocyjnej cenie.

Konfrontacja wrażeń i wspomnień z danymi, czyli audyt reprezentacji

Na tle bardzo słabego występu Polski na rosyjskim mundialu, turniej sprzed dwóch lat wygląda na bardzo udany. Ale czy pamięć nie płata nam figli? Nie ma lepszej metody żeby zweryfikować wspomnienia niż sprawdzić i porównać liczby. Już na samym początku...