Mistrzostwo Polski

Puchar Polski

Superpuchar

Charakterystyka zespołu:

Po zaskakująco dobrym sezonie i nagłej zmianie trenera, w Płocku zapewne będą oczekiwać co najmniej miejsca w górnej ósemce. Jeśli w zespole będzie chemia, ponowny atak na miejsca pucharowe jest całkiem prawdopodobny.

Zwróć uwagę na:

– W zeszłym sezonie zespół płocczan stał trochę w rozkroku pomiędzy chęcią bardziej ofensywnej gry i stosowania wyższego pressingu, a obawą o problemy przy przejściu do obrony i trudności w asekuracji przy rozciągniętej formacji. Remedium na to okazał się Damian Szymański – z pewnością wszyscy liczą na to, że teraz będzie podobnie.

– Trener Dźwigała może jednak stosować bardziej ostrożny wariant, co z pewnością będzie bardziej pasować takim zawodnikom jak Dähne, Byrtek czy Uryga, którzy pod własną bramką czują się bardzo pewnie, ale im dalej od niej, tym trudniej o skuteczne interwencje.

– To z kolei może oznaczać nieco mniejsze wsparcie dla ofensywy, ale przy takich indywidualnościach jak Štilić czy Merebaszwili nie musi być to problemem – potrzebni będą tylko zawodnicy łączący obronę z atakiem.

– Nowy nabytek, Marcin Warcholak, zapewne będzie miał tu sporo do powiedzenia, wchodząc w buty Recy. Zgrany ze sobą środek pola też będzie tutaj nieoceniony.

– Czy Zawada i Angielski to napastnicy gwarantujący odpowiednią liczbę bramek? Zapewne z myślą o tym zakontraktowano w Płocku Ricardinho, który nie tylko potrafi zdobywać bramki, ale też – wzorem Kanté – umie się cofnąć, utrzymać przy piłce i poszukać otwierającego podania do partnera.

Dariusz Dźwigała – charakterystyka trenera:

Po dłuższym okresie pracy z reprezentacjami młodzieżowymi trener Dźwigała wraca do pracy w zespole ligowym. Jego udany okres w Dolcanie Ząbki i nieco słabsze wyniki w Podbeskidziu pozwalają sądzić, że również w Płocku powinien dać radę, choć należy pamiętać, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Najpewniej będzie chciał wprowadzić filozofię zrównoważonego futbolu, w której cały zespół atakuje, ale nigdy nie zapomina o obronie. Może mieć przez to problemy z dotarciem do Merebaszwilego czy Štilicia, ale obecnie Wisła Płock ma już całkiem szeroką kadrę. Jeśli tylko nie zabije fantazji u swoich kreatywnych zawodników, to podejście powinno zaowocować sukcesem.

W Płocku po raz kolejny stawiają na trenera, który ma za sobą pewne sukcesy ligowe, ale też i porażki. Biorąc pod uwagę, jak znakomicie spisuje się tamtejszy dyrektor sportowy, Łukasz Masłowski, presja na dobry wynik będzie spora, ale też i szanse na jego uzyskanie są całkiem duże. Poważnym wyzwaniem może się jednak okazać ewentualny brak skuteczności napastników.

Charakterystyka wybranych zawodników:

Thomas Dähne

Thomas Dähne

bramkarz

Po błędach z pierwszych meczów skreślony przez niektórych obserwatorów, ale na przestrzeni rundy pokazał, że jeśli tylko nie jest zmuszony do zbyt dalekiego wychodzenia przed linię, to notuje bardzo pewne interwencje.

Igor Łasicki

Igor Łasicki

obrońca

Pomimo kilku wpadek zawodnik Napoli miał spory udział w grze obronnej Wisły. Niezła dynamika, dobre ustawianie się, przyzwoita skuteczność w pojedynkach w powietrzu.

Cezary Stefańczyk

Cezary Stefańczyk

obrońca

W ataku dość ograniczony, zwykle z braku pomysłów dośrodkowuje w pole karne lub wycofuje piłkę. Natomiast w obronie bardzo skuteczny, w liczbie odbiorów ustępował tylko Szymańskiemu.

Dominik Furman

Dominik Furman

pomocnik

Mocny punkt środka pola, odpowiada za kierunek prowadzenia ataku. W zeszłym sezonie zanotował w zespole najwięcej asyst, ex aequo ze Štiliiem. Jego ofensywne wyjścia wymagają asekuracji, ale jest coraz lepszy w pressingu i odbiorze piłki.

Giorgi Merebaszwili

Giorgi Merebaszwili

pomocnik

Jeden z najlepiej dryblujących zawodników ligi. Po kontuzji w nieco słabszej formie, ale niezależnie od tego jest zagrożeniem dla każdej defensywy. Pomimo wielu braków w grze obronnej stanowi wartościowy punkt zespołu.

Semir Štilić

Semir Štilić

pomocnik

W bardzo udany sposób korzystał ze swojej wizji gry, asystując kolegom i szukając wolnych przestrzeni. Choć nie jest obdarzony dobrą dynamiką, stara się zawsze stanowić opcję do zagrania piłki, aby następnie utrzymać się przy niej i stworzyć sytuację bramkową.

Damian Szymański

Damian Szymański

pomocnik

Kapitan Wisły Płock był nie tylko autorem ważnych goli, ale dbał też o równowagę w zespole, z jednakową werwą broniąc i atakując. Skuteczny w odbiorze i niezastąpiony w pressingu. Brakuje mu dokładności w podaniach, zwłaszcza otwierających, ale widać potencjał w tym zakresie.

Ricardinho

Ricardinho

napastnik

Po odejściu Kanté w Płocku potrzebny był dynamiczny i dobry technicznie napastnik. Takiego udało się sprowadzić, ale można się obawiać, czy Brazylijczyk będzie równie przydatny w pressingu co Hiszpan. Niemniej, jego umiejętność zachowania się pod bramką i przed polem karnym może decydować o zwycięstwach Wisły.

W wersji papierowej Przewodnika Kibica, która będzie dostępna po zamknięciu okna transferowego, oprócz pełnych kadr drużyn, ciekawych tekstów i analiz, dużej liczby statystyk, raportu transferowego, znajdziesz m.in. opisy wszystkich zawodników, trenera, a także gwiazd zespołów oraz piłkarzy niedocenianych.

UWAGA! Do 12 sierpnia magazyn kupisz w promocyjnej cenie.

Konfrontacja wrażeń i wspomnień z danymi, czyli audyt reprezentacji

Na tle bardzo słabego występu Polski na rosyjskim mundialu, turniej sprzed dwóch lat wygląda na bardzo udany. Ale czy pamięć nie płata nam figli? Nie ma lepszej metody żeby zweryfikować wspomnienia niż sprawdzić i porównać liczby. Już na samym początku...