Mistrzostwo Polski

Puchar Polski

Superpuchar

Charakterystyka zespołu:

W trykotach drużyny z Lubina ma występować zespół grający atrakcyjny dla oka kibica futbol, a co jakiś czas na boisku powinny pojawiać się nowe twarze – debiutujący wychowankowie sztandarowego projektu Zagłębia, akademii.

Zwróć uwagę na:

PIŁKĘ NOŻNĄ – zespołowi trenera Lewandowskiego nie można odmówić tego, że próbują grać w piłkę, konstruują swoje ataki w sposób raczej przemyślany i wiedzą, czego chcą. W tym elemencie widać pewną kontynuację działań Piotra Stokowca.

MOBILNOŚĆ – rzuca się w oczy aktywność zawodników bez piłki, z racji tego, że dosyć często Zagłębiu przychodzi atakować pozycyjnie, to trzeba szukać gry między liniami i ruchem bez piłki tworzyć przestrzeń dla siebie oraz partnerów.

SKRZYDŁA – siła Zagłębia to szybkie, dwójkowe lub trójkowe, kombinacje podań w bocznych sektorach boiska, skąd ofensywnie usposobieni boczni obrońcy dośrodkowują w pole karne.

PRESSING – drużyna z Lubina podejmuje próby odbioru piłki już na połowie przeciwnika i obok Lecha Poznań byli w tym elemencie najbardziej skuteczni w poprzednim sezonie.

Mariusz Lewandowski – charakterystyka trenera:

Licencja UEFA Pro zdobyta na Ukrainie, brak trenerskiego CV i… od razu duża szansa w Zagłębiu Lubin. Zatrudnienie Lewandowskiego wywołało spore zdziwienie, ale ten na tyle wystarczająco wybronił się pod koniec poprzedniego sezonu, że trenerem Zagłębia jest nadal. Od początku szukał optymalnego rozwiązania, zmieniał ustawienia – można powiedzieć, że uczył się ligi na żywym organizmie. Obecnie stawia na standardowe ustawienie 1-4-2-3-1, ale trzeba powiedzieć, że futbol prezentowany przez jego zespół może być atrakcyjny dla oka. Zagłębie ma grać ofensywnie (szczególnie widać to po sektorach, w których poruszają się boczni obrońcy), operować swobodnie piłką (zawodnicy, którzy akurat nie są w posiadaniu futbolówki mają być mobilni i tworzyć możliwości) i pokazywać światu swoich wychowanków. Otwarcie przyznaje, że zobaczymy w tym sezonie kilka debiutów i ma nadzieję, że młodzi będą prezentowali się na tyle dobrze, by nie oddać miejsca w składzie.

fot. Marcin Łagowski

Charakterystyka wybranych zawodników:

Dominik Hładun

Dominik Hładun

bramkarz

Solidny zasięg ramion, który przydatny jest w momentach, gdy piłka zawieszona jest w powietrzu, a procent jego celnych podań wskazuje, że nogami też radzi sobie co najmniej dobrze.

Daniel Dziwniel

Daniel Dziwniel

obrońca

Ofensywnie usposobiony lewonożny obrońca. Sposób gry Zagłębia pozwala mu na to, by często znajdował się na wysokości pola karnego rywali i stamtąd dośrodkowywał.

Ľubomír Guldan

Ľubomír Guldan

obrońca

Jak na standardy ligi bardzo dobrze wprowadza piłkę – mocnymi podaniami szuka partnerów między liniami. Nieźle radzi sobie w defensywie, ale zdarzają mu się błędy prowadzące do utraty bramek, które wynikają z coraz słabszej dynamiki.

Alan Czerwiński

Alan Czerwiński

obrońca

Dynamiczny, potrafi nieźle dośrodkować piłkę w pełnym biegu. Często można go zobaczyć na połowie przeciwnika, gdzie stara się grać na obieg i centrować w pole karne.

Bartłomiej Pawłowski

Bartłomiej Pawłowski

pomocnik

Aktywny w grze bez piłki, szuka przestrzeni między liniami, a gdy ma piłkę przy nodze lubi zejść do środka. Odważnie podejmuje próby dryblingu.

Filip Jagiełło

Filip Jagiełło

pomocnik

Młody rozgrywający Zagłębia lubi zejść po piłkę blisko swoich obrońców i stamtąd rozsyłać piłki do przodu lub w poprzek boiska.

Filip Starzyński

Filip Starzyński

pomocnik

Zawodnik od „ostatniego” podania. Z dużą swobodą operuje piłką, stara się brać ciężar gry w rozgrywaniu na swoje barki. Specjalista od wykonywania rzutów wolnych.

Jakub Mareš

Jakub Mareš

napastnik

W Ekstraklasie nie jest tak skuteczny jak na Słowacji, ale to silny zawodnik, który lubi pracować na boisku zarówno w ataku – szukając sobie miejsca w bocznych sektorach, jak i w obronie – aktywnie dążąc do odbioru piłki.

W wersji papierowej Przewodnika Kibica, która będzie dostępna po zamknięciu okna transferowego, oprócz pełnych kadr drużyn, ciekawych tekstów i analiz, dużej liczby statystyk, raportu transferowego, znajdziesz m.in. opisy wszystkich zawodników, trenera, a także gwiazd zespołów oraz piłkarzy niedocenianych.

UWAGA! Do 12 sierpnia magazyn kupisz w promocyjnej cenie.

Konfrontacja wrażeń i wspomnień z danymi, czyli audyt reprezentacji

Na tle bardzo słabego występu Polski na rosyjskim mundialu, turniej sprzed dwóch lat wygląda na bardzo udany. Ale czy pamięć nie płata nam figli? Nie ma lepszej metody żeby zweryfikować wspomnienia niż sprawdzić i porównać liczby. Już na samym początku...