
Mistrzostwo Polski
Puchar Polski
Superpuchar
Charakterystyka zespołu:
Niesamowita seria dziewięciu zwycięstw w 10 kolejnych meczach pozwoliła Zagłębiu powtórzyć ubiegłoroczny wyczyn Górnika Zabrze i niemal rzutem na taśmę wywalczyć awans z I ligi do Ekstraklasy. Czy wzorem zabrzan sosnowiczan również stać jednak będzie na podjęcie rywalizacji o coś więcej niż utrzymanie w elicie?
Zwróć uwagę na:
– Ataki dużą liczbą zawodników – zarówno bokami (odważne włączanie się bocznych obrońców), jak i środkiem (podania między linie obrony i pomocy, a następnie za plecy defensorów rywala).
– Szybkie przejścia z obrony do ataku, podczas których nie tylko napastnicy, ale również skrzydłowi chętnie wykonują ruch na wolne pole.
– Uderzenia z dystansu, po których sosnowiczanie zdobywają bramki zarówno z gry, jak i rzutów wolnych.
– Nieskuteczność pod bramką przeciwnika, która w I lidze uniemożliwiała Zagłębiu większe skonkretyzowanie swojej przewagi.
– Problemy w obronie przy stałych fragmentach gry, po których beniaminek Ekstraklasy stracił w poprzednim sezonie aż kilkanaście bramek.
– Problemy w obronie z długimi podaniami – zarówno górnymi, jak i na wolne pole.
Dariusz Dudek – charakterystyka trenera:
Obejmując zespół już po czwartej kolejce ubiegłego sezonu, wcześniej wieloletni asystent takich trenerów jak Marcin Brosz czy Mariusz Rumak uporządkował grę w obronie i wykorzystał potencjał ofensywny drużyny. Dudek zbudował stały trzon wyjściowej jedenastki (Kudła, Jędrych, Cichocki, Nowak) i umiejętnie korzystał z dość szerokiej kadry. Zagłębie z powodzeniem radziło sobie zarówno w systemie z jednym, jak i dwójką napastników (Lewicki, Sanogo). Co ważne, sosnowiczanie potrafili skutecznie atakować zarówno skrzydłami, jak i środkiem boiska; w ataku pozycyjnym i z kontry czy wreszcie wykorzystywać stałe fragmenty gry. Ponadto w decydującej fazie sezonu bramki tracone przez Zagłębie można było przez wiele tygodni liczyć na palcach jednej ręki. Sam Dudek przyznaje, że awans do Ekstraklasy już w pierwszym sezonie jego pracy w Sosnowcu zaskoczył również… jego samego, a pierwszych kilka kolejek pomoże zweryfikować to, jaką meczową strategię będzie obierać w elicie beniaminek.
Charakterystyka wybranych zawodników:

Dawid Kudła
bramkarz
Dobry na linii bramkowej, nieźle wprowadza piłkę do gry, choć zdarzają mu się momenty dekoncentracji. Nieprzekonujący przy wyjściach do dośrodkowań.

Mateusz Cichocki
obrońca
Nieźle poczyna sobie z piłką przy nodze; potrafi dobrze wyprowadzić ją od tyłu. Miewa problemy w pojedynkach powietrznych, co rywale potrafią skutecznie wykorzystać.

Arkadiusz Jędrych
obrońca
Silny fizycznie, dobrze czuje się w pojedynkach główkowych i w kontakcie z przeciwnikiem. Mało zwrotny, dużo gorzej radzi sobie w pojedynkach szybkościowych.

Konrad Wrzesiński
pomocnik
Szybki i uniwersalny, chętnie używa obu nóg, potrafi celnie dośrodkować. Wykorzystywany najczęściej na lewym skrzydle, ale także na prawej obronie.

Tomasz Nowak
pomocnik
Lider i najbardziej kreatywny zawodnik zespołu. Dobrze reguluje tempo gry i potrafi zaskoczyć rywala zarówno prostopadłym podaniem, jak i uderzeniem z dystansu.

Alexandre Cristóvão
napastnik
Silny i bardzo szybki. Potrafi zarówno groźnie dośrodkować, jak i wykończyć atak, choć brakuje mu regularności, a piłka nie zawsze zdaje się go słuchać.

Szymon Lewicki
napastnik
Lewonożny i silny, doskonale porusza się między obrońcami rywala; świetnie potrafi wyczuć moment, w którym należy wbiec w odpowiedni sektor pola karnego i szybko wykończyć podbramkową okazję.

Vamara Sanogo
napastnik
Lewonożny, silny i szybki, dobrze gra tyłem do bramki i chętnie współpracuje z partnerami. Zdecydowanie brakuje mu skuteczności w polu karnym przeciwnika.

W wersji papierowej Przewodnika Kibica, która będzie dostępna po zamknięciu okna transferowego, oprócz pełnych kadr drużyn, ciekawych tekstów i analiz, dużej liczby statystyk, raportu transferowego, znajdziesz m.in. opisy wszystkich zawodników, trenera, a także gwiazd zespołów oraz piłkarzy niedocenianych.
Uwaga! Do 12 sierpnia magazyn kupisz w promocyjnej cenie.