Mistrzostwo Polski

Puchar Polski

Superpuchar

Charakterystyka zespołu:

Niesamowita seria dziewięciu zwycięstw w 10 kolejnych meczach pozwoliła Zagłębiu powtórzyć ubiegłoroczny wyczyn Górnika Zabrze i niemal rzutem na taśmę wywalczyć awans z I ligi do Ekstraklasy. Czy wzorem zabrzan sosnowiczan również stać jednak będzie na podjęcie rywalizacji o coś więcej niż utrzymanie w elicie?

Zwróć uwagę na:

– Ataki dużą liczbą zawodników – zarówno bokami (odważne włączanie się bocznych obrońców), jak i środkiem (podania między linie obrony i pomocy, a następnie za plecy defensorów rywala).

– Szybkie przejścia z obrony do ataku, podczas których nie tylko napastnicy, ale również skrzydłowi chętnie wykonują ruch na wolne pole.

– Uderzenia z dystansu, po których sosnowiczanie zdobywają bramki zarówno z gry, jak i rzutów wolnych.

– Nieskuteczność pod bramką przeciwnika, która w I lidze uniemożliwiała Zagłębiu większe skonkretyzowanie swojej przewagi.

– Problemy w obronie przy stałych fragmentach gry, po których beniaminek Ekstraklasy stracił w poprzednim sezonie aż kilkanaście bramek.

– Problemy w obronie z długimi podaniami – zarówno górnymi, jak i na wolne pole.

Dariusz Dudek – charakterystyka trenera:

Obejmując zespół już po czwartej kolejce ubiegłego sezonu, wcześniej wieloletni asystent takich trenerów jak Marcin Brosz czy Mariusz Rumak uporządkował grę w obronie i wykorzystał potencjał ofensywny drużyny. Dudek zbudował stały trzon wyjściowej jedenastki (Kudła, Jędrych, Cichocki, Nowak) i umiejętnie korzystał z dość szerokiej kadry. Zagłębie z powodzeniem radziło sobie zarówno w systemie z jednym, jak i dwójką napastników (Lewicki, Sanogo). Co ważne, sosnowiczanie potrafili skutecznie atakować zarówno skrzydłami, jak i środkiem boiska; w ataku pozycyjnym i z kontry czy wreszcie wykorzystywać stałe fragmenty gry. Ponadto w decydującej fazie sezonu bramki tracone przez Zagłębie można było przez wiele tygodni liczyć na palcach jednej ręki. Sam Dudek przyznaje, że awans do Ekstraklasy już w pierwszym sezonie jego pracy w Sosnowcu zaskoczył również… jego samego, a pierwszych kilka kolejek pomoże zweryfikować to, jaką meczową strategię będzie obierać w elicie beniaminek.

fot. zaglebie.eu

Charakterystyka wybranych zawodników:

Dawid Kudła

Dawid Kudła

bramkarz

Dobry na linii bramkowej, nieźle wprowadza piłkę do gry, choć zdarzają mu się momenty dekoncentracji. Nieprzekonujący przy wyjściach do dośrodkowań.

Mateusz Cichocki

Mateusz Cichocki

obrońca

Nieźle poczyna sobie z piłką przy nodze; potrafi dobrze wyprowadzić ją od tyłu. Miewa problemy w pojedynkach powietrznych, co rywale potrafią skutecznie wykorzystać.

Arkadiusz Jędrych

Arkadiusz Jędrych

obrońca

Silny fizycznie, dobrze czuje się w pojedynkach główkowych i w kontakcie z przeciwnikiem. Mało zwrotny, dużo gorzej radzi sobie w pojedynkach szybkościowych.

Konrad Wrzesiński

Konrad Wrzesiński

pomocnik

Szybki i uniwersalny, chętnie używa obu nóg, potrafi celnie dośrodkować. Wykorzystywany najczęściej na lewym skrzydle, ale także na prawej obronie.

Tomasz Nowak

Tomasz Nowak

pomocnik

Lider i najbardziej kreatywny zawodnik zespołu. Dobrze reguluje tempo gry i potrafi zaskoczyć rywala zarówno prostopadłym podaniem, jak i uderzeniem z dystansu.

Alexandre Cristóvão

Alexandre Cristóvão

napastnik

Silny i bardzo szybki. Potrafi zarówno groźnie dośrodkować, jak i wykończyć atak, choć brakuje mu regularności, a piłka nie zawsze zdaje się go słuchać.

Szymon Lewicki

Szymon Lewicki

napastnik

Lewonożny i silny, doskonale porusza się między obrońcami rywala; świetnie potrafi wyczuć moment, w którym należy wbiec w odpowiedni sektor pola karnego i szybko wykończyć podbramkową okazję.

Vamara Sanogo

Vamara Sanogo

napastnik

Lewonożny, silny i szybki, dobrze gra tyłem do bramki i chętnie współpracuje z partnerami. Zdecydowanie brakuje mu skuteczności w polu karnym przeciwnika.

W wersji papierowej Przewodnika Kibica, która będzie dostępna po zamknięciu okna transferowego, oprócz pełnych kadr drużyn, ciekawych tekstów i analiz, dużej liczby statystyk, raportu transferowego, znajdziesz m.in. opisy wszystkich zawodników, trenera, a także gwiazd zespołów oraz piłkarzy niedocenianych.

Uwaga! Do 12 sierpnia magazyn kupisz w promocyjnej cenie.

Konfrontacja wrażeń i wspomnień z danymi, czyli audyt reprezentacji

Na tle bardzo słabego występu Polski na rosyjskim mundialu, turniej sprzed dwóch lat wygląda na bardzo udany. Ale czy pamięć nie płata nam figli? Nie ma lepszej metody żeby zweryfikować wspomnienia niż sprawdzić i porównać liczby. Już na samym początku...